Nogmaals het I. M. T. veroordeeld. [Oct. 1913. sonen worden, die flink aan zullen moeten werken om een periodiek van denzelfden omvang als het I.M.T. in het leven te roepen en, wat het voornaamste is, ook in stand te houden. En nu vraag ik mij af, is dat wenschelijk en ook mogelijk? Ik geloof van niet. Doordat slechts weinigen als medewerkers van dat tijdschrift zullen in aanmerking komen, wil het mij voorkomen dat het den stempel zal dragen van exclusivisme, van „zoo is het en niet anderswant zal een artikel van iemand, die nu niet direct tot de wetenschapsmannen gerekend wordt en het niet met deD gedachtengang van een der wetenschappelijke schrijvers eens is, wel worden aangenomen Zou bij het ideaal van militaire wetenschap de deur als dan opengezet worden voor niet-wetenschap, iets wat beslist leiden moet tot degeneratie? Voor het tijdschrift moge dit niet gewenscht zijn, doch voor het officierskorps m. i. zeer zeker wel. Dit laatste heeft een orgaan noodig, waarin het zich op behoorlijke wijze kan uiten; waarin gepaste critiek op het geschrevene geleverd kan wor den; waarin ook de jongeren een plaats vinden voor hetgeen zij aan de overigen voor willen leggen ter overweging of eventueele behartiging; er is zooveel, dat voor publieke be spreking in aanmerking komt, en dat dan ook onder aller oogen moet kunnen worden gebracht. En dat alles kan niet worden opgenomen in een tijdschrift, op welks titelblad het woord „Wetenschap" vermeld staat. Een ander bezwaar van zulk een tijdschrift meen ik te moeten zoeken in het feit, dat het onwillekeurig op die wij ze een „semie-officieel" tijdschrift kan worden; zoo iets van .een meer uitgewerkt en nader geargumenteerd voorschrift, en nu vraag ik mij af, of dit wel verkieselijk is. Het komt mij voor, dat van een militair tijdschrift zoo min mogelijk moet uitgaan een geest van gezag; het moet m. i. zui ver onafhankelijk zijn en het wordt ook naar mijne meening het best geredigeerd door een onafhankelijk persoonbijv door iemand, die het leger heeft verlaten, doch het zich tot een eer 1069

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 7