Een Duifsch boek oner de militair-politieke toestanden in 3apan. Sept. 1913], Korte Mededeelingen. Sedert hebben zoowel de Nipon Yusen Kaisha als de Osaka Shosen Kaisha eenige groote schepen besteld. De meeste schepen boven de 5000 ton varen op Europa, Australië en Amerika en zijn dus bij het uitbreken van een oorlog niet dadelijk beschikbaar voor troepenvervoerbovendien komen een onbekend aantal schepen vermoedelijk de grootere, daar deze gewoonlijk de meeste snelheid hebben als hulpkruiser ter beschikking van de marine. In het begin van dit jaar verscheen bij de firma Ernst Siegfried Mittler Sohn te Berlijn een hoogst belangrijk boek over de militair- politieke toestanden in Japan, waaraan de schrijver, de Beiersche majoor Karl Haushofer, den titel „Dai Nihon, Betrachtungen fiber Grosz-Japans Wehrkraft, Weltstellung und Zukunft" gegeven heeft Majoor Haushofer was van 1908 tot 1910 bij de 16de divisie van het Japansche Leger gedetacheerd en geeft in zijn boek niet zijne indrukken op zuiver militair gebied weder hij acht zich niet ge rechtigd deze openbaar te maken doch „nur die Kebenernte eines militarischen Kommandos nach Ostasieu sammelnd, wie aus einem Gewirr von ïtandnotizen vereinigend, was für einen militarischen Beobachter in den Jahren 1908 bis 1910 in Japan fiber die schwie- rigen Grenzgebiete seiner eigentlichen Arbeit an Urteil zu gewinnen war." Hij beweegt zich alzoo op militair-politiek gebied, waarbij hij bij de bespreking en beoordeeling van de factoren, welke in Japan op dat gebied werkzaam zijn, getracht heeft zich op een Japansch standpunt re stellen. Een natuurlijk gevolg daarvan is, dat hij vele verschijnse len te gunstig beschouwt; hij vervalt echter niet in de hinderlijke Japan-aanbidding, waaraan, vooral kort na den oorlog, vele publi cisten zich schuldig gemaakt hebben. Overigens kenmerkt het boek zich door Duitsch-militaire opvattingen „Pazifisten werden und sollen keine reine Freude an diesem Buche haben", heet het al dadelijk op de eerste bladzijde, terwijl de schrijver ten opzichte van de Angel saksische invloeden in Oost-Azië eene zekere gevoeligheid toont. De hieronder volgende opgave van de hoofdstukken, waarin het werk verdeeld is, geeft een denkbeeld van zijn rijken inhoud. I. Illusion und Wirklichkeit in Krieg und Sieg. II. Geographische Grundlagen der Japanischen Wehrkraft. III. Soziale Grundlagen der Japanischen Wehrkraft. IV. Persönlichkeit, Familie und Staat im Übergangszeitalter. Die Steigerung der wirtschaftlichen Spannung durch den Krieg. VI. Die Steigerung der werbenden Krafte. VII. Brot auf dem Wasser: Die Ausbeutung des Meeres. VIII. Brot fiber See: Die Steigerung des Seeverkehrs durch Sub- ventionspolitik. 1140

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 80