Korte Mededeelingen. [Oct. 1913. IX. Verkehrspolitischer Ausbau des Sieges. X. Das gewonnene Land. XI. Auszenstellungen oder Yorwerke? XII. Xeue Aufgaben des Landheeres. XIII. Die neue Seegeltung. XIV. Auswanderung und Ausdehnung. XV. Die Ziele der auswartigen Politik: Weltpolitische Rücken- freiheit. XVI. Feindlicbe Xachbarn. XVII. Pazifisebe Ausblicke. XVIII. Der Zug nach Süden und panasiatische Traume. XIX. Europaische Zuschauerrollen. XX. Wege west-östlicher Verstandigung. Haushof r "heeft zijne indrukken uit de eerste hand gekregen, d. w.z. uit eigen waarnemingen, uit gesprekken met Japanners e. a. en uit goed ingelichte persorganen gedurende zijn verblijf in Japan, waar noodig, aangevuld door werken van deskundige schrijvers. Van bijzonder be lang zijn zijne beschouwingen over Japan's uitbreidiugszucht en posi tie In Öost-Azië, welke hieronder besproken worden. In het hoofdstuk Auswanderung und Ausdehnung"1) bespreekt Haushofer het feit, dat de Japanners in het buitenland niet, zooals landverhuizers van andere volken, gaandeweg geheel in hunne nieuwe omgeving opgaan met verlies van eigen taal, nationaliteit en gewoon ten" doch zij „bleiben nicht nur volkstreu, sondern auch staatstreu". Zij'vormen atzoo, indien zij in een groot aantal bijeen zijn, in zekeren zin een staat in den staar, hetgeen tot velerlei wrijving en ook tot politieke gevaren leiden kan, wanneer de vestigingsstaat door^ de organisatie van zijn krijgswezen niet eene zekere mate van omzag afdwingt, In hoeverre of na een paar geslachten assimilatie intreden zal, is° nog niet uit de feiten kunnen blijken, omdat de Japansche landverhuizing daartoe van te jongen datum is, doch het wordt alge meen zeer ernstig betwijfeld, zoo niet onmogelijk geacht. Het is ook teekenend, dat in bet buitenland gevestigde Japanners ook van de zijde der autoriteiten als met oplettendheden overladen worden, wan- neer zij na langdurige afwezigheid een bezoek aan hun oorspronkelijk vaderland komen brengen; ook de regeering is er klaarblijkelijk op gesteld, dat zij zich steeds Japanners zullen blijven gevoelen. Het is van algemeen© bekendheid, dat de stroom der Japansche landverhuizing zich hoofdzakelijk gericht heeft naar Ilawai enXooid- Amerika, doch dat hem hier groote moeilijkheden in den weg gelegd worden, welke iu den laatstou tijd vooral in Californië vermeerderd zijn. Reeds vroeger werd d. z. opgemerkt, dat de Japansche Regee- 1) Haushofer heeft boven dit hoofdstuk het veel beteekenende motto gesteld „Eines bist du dem Leben schuldig, Treib' dich um oder halte Ruh'. Bist du Ambos, dann sei geduldig, Bist du Hammer, dann schlage zu". 1141

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 81