Overzicht van eenige Tijdschriften. [Oct. 1913. De Militaire Spectator. 1913 No. 9. Vermelden we in de eerste plaats het vervolg van de studie „De Balkanoorlog 1912—1913", waarin thans de beschouwingen over de operatiën van de Grieken in Macedonië worden voortgezet. In het bijzonder laat S. het licht vallen op de groote aantrekkings kracht, die Saloniki op de legers van Bulgarije, Servië en Griekenland uitoefende. Ook de operatiën tegen Djanina worden in beschouwing genomen en S. doet daarbij uitkomen, dat Griekenland, hoewel in theoretischen zin strategische fouten makende, blijken gaf van een practischen kijk op den toestand. En duidelijk wordt het ons waarom Griekenland geen deel nam aan den wapenstilstand. Een tweede vervolgartikel is dat van den kapitein der Genie Scharroo, n.l., Het gebruik van gewapend beton bij militaire verdedigings werken." We maakten hiervan in de vorige afle vering reeds melding. Van speciaal Nederlandschen aard is het thans volgend artikel „Turf en turfgas voor machinale installatiën binnen de Amsterdamsche stel ling" door J. D. Berkhout. Is de stelling van Amsterdam ingesloten, dan zal al heel spoedig gebrek aan steenkolen ontstaan. Nu bestaat echter het terrein binnen die stelling voor een groot deel uit laagveen, in verband waarmede door het Legerbestuur reeds sedert 1902 maatregelen zijn getroffen voor den aanmaak van eenige millioenen turven. Jaarlijks worden er thans 2 millioen aangemaakt en van den aanwezigen voorraad een gelijk aantal in de verschillende Rijksinrichtingen, ter vervanging van steenkool, verbruikt. S. wenscht thans, vooral in verband met den grooten vooruitgang op het gebied van winning en toepassing van turf, de nadeelen aan het thans gevolgde stelsel te ondervangen door over te gaan tot het vergassen van turf. In „Rijwielherstellingen onderweg" bespreekt de luit. J. J. Hoogeboom het gelijkluidend artikel van luit. de Yeer in „Mavors Laatstgenoemde was van oordeel, dat bij een detect aan een rijwiel onder weg, de heele compagnie moest halt houden, althans als de taktische omstandigheden zulks toelieten. Luit. Hoogeboom verwerpt dat beginsel, omdat het een rationeele training in den weg staat. Voor de overige artikelen van deze aflevering volstaan we met de vermelding van de titels. Ze zijn .De geneeskundige dianst bij het Japansche leger; „Een en ander over zoeklichten in den landoorlog, door den Kap. der Genie E. W. van Dooden „Klanken uit het verleden." 1151

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 91