Tactische Oefening op de Kaart, Eenige opmerkingen omirenl het opmaken uan benelen. Met onderstaande opmerkingen over het opmaken van bevelen, be sluit de heer E. zijne serie tactische oefeningen op de kaart. Waar ons van verschillende zijden verzekerd werd, dat die oefeningen met veel belangstelling gevolgd werden, vermeenen wij de tolk van onze lezers te zijn als wij den heer E. hier dank zeggen voor zijn gewaar deerde medewerking. Red. Voor wat betreft den inhoud van bevelen kan worden verwezen naar de artikelen 10 t m 13 van het V. V., waaraan niet veel ter toelichting behoeft te worden toegevoegd. Wenken omtrent den vorm van een bevel treffen wij in onze regle menten en voorschriften echter niet aan, en vinden wij alleen in Bij lage V. van het V. V. een voorbeeld van een marschbevel. Het kan wellicht zijn nut hebben hieraan eenige beschouwingen te wijden. Het hoofd wordt ingericht ais bij gewone correspondentiestukken links bovenaan wordt aangegeven, door den Ct. van welk onderdeel het bevel wordt uitgegeven en in welk archief dus de minuut hier van is terug te vindenrechts daarvan wordt behalve plaats en datum van uitgifte ook het uur van uitgifte vermeld. Zoo hierbij van verkor tingen wordt gebruik gemaakt, is het ten zeerste aan te bevelen, zich ter voorkoming van misverstand strikt aan de in het V. Y. voorge schreven schrijfwijze te houden. In de redactie van het opschrift heeft de uitgever van het bevel reeds dadelijk een middel, dengene, voor wien dit bestemd is, een denkbeeld te geven van hetgeen van hem wordt verlangd. Waar mogelijk vermijde men dus het gebruik van niets zeggende termen als Brigade- of Detachementsbevel, en verdient het meer aanbeveling naar omstandigheden te schrijven Marschbevel, dan wel Aanvals-, ver- dedigings-, Legerings-, Bivak-, Voorposten-, Voorhoede-, Achterhoede bevel enz. Alleen voor het geval aan do verschillende onderdeelen van de troepenmacht opdrachten van uiteenloopenden aard worden verstrekt, is men wel op het gebruik van de uitdrukkingen als Bri gade- of Detachementsbevel aangewezen. Opgemerkt wordt hierbij, dat het opschrift moet weergeven, hetgeen van de troepen, waarvoor het bevel is bestemd, wordt verlangd. Zoo kan b. v. uit een Verdedigingsbevel van den A. B. voortvloeien, dat door de Cten van verschillende onderdeelen, in verband met de hun verstrekte bijzondere opdrachten, een Marschbevel, Voorposten bevel ot Legeringsbevel moet worden uitgegeven. 1154

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 94