Oct. 1913]. Tactische oefening op DE KAART. Do bevelen moeten lederen twijfel omtrent de door den uitgever bedoelde commandoverhoudingen uitsluiten. Wijken deze sterk af van de normale, hetgeen herhaaldelijk zal voorkomen zoowel bij de verde diging als bij den aanval of in het bivak, dan biedt het gebruik van de rubriek „Troepenindeeling" in het bevel groote voordeelen Het bevel wint aan overzichtelijkheid, de tekst zelf wordt zooveel korter en ten slotte is op eenvoudige wijze na te gaan, of geen der onder- deelen is vergeten, of tweemaal is genoemd. \\ijzigingen in de commandoverhoudingen moeten steeds duidelijk uit de bevelen blijken. Gaat bijv. eene uit verschillende wapens samen gestelde colonne, welke met eene voorhoede en eene flankdekkin- marcheert, over tot den aanval, dan mag geen twijfel overblijven om- trent de vraag of de Cten der veiligheidsafdeelingen de aanvankelijk te hunner beschikking gestelde hulpwapens al dan niet onder hun commando houden, en of de normale tactische verbanden welke ge durende den marsch waren verbroken, al dan niet bij den overdue- tot het gevecht worden hersteld. Eene zinsnede als „Voorhoedeverband is opgeheven" doet den Ct. van eene Voorhoede, bestaande uit 2 compagnieën Inf. en hulpwapens, onmiddellijk begrijpen, dat hij verder de ze hulpwapens met langer onder zijne bevelen heeft, doch daarentegen wel de 4 compagnieën van zijn bataljon. Men vermijde het noodeloos gebruik van benamingen als omvattino- omtrekking, voorbereidings- en hoofdlinie enz. Herhaaldelijk blijkt dat misverstand hiervan het gevolg is. Daarom is het beter de taak van elk der onderdeelen te omschrijven en hierbij aan te geven de richting, welke moet worden gevolgd of de afstanden, welke moeten "worden onderhouden. 5e. Voorts kunnen worden opgenomen bijzonderheden aangaande de tenue, de munitie enz. Moeten niet-tactische voorschriften Tordersl worden verstrekt, dan verdient het in het algemeen aanbeveling deze afzonderlijk uit te geven, bijv. in een verplegingsorder. Kan dienaangaande met een enkel punt worden volstaan, dan is er "een be zwaar, dit als een afzonderlijk punt in een tactisch bevel op te"nemen. ,Ten slotte moet in het bevel worden opgenomen de plaats waar de uitgever van het bevel zich ophoudt, dan wel de plaats' waarheen berichten moeten worden verzonden. Uit den aard der zaak moet het bevel zijn onderteekend, terwijl verder op het bevel moet zijn aangegeven, aan wien en op welke wijze het is verzonden. Ook indien slechts uittreksels er van zijn verstrekt, b enoort dit te worden vermeld. Wanneer tijd of gelegenheid ontbreekt, een bevel voor het aeheel uit te geven, verdient het aanbeveling, dit toch op te maken en aan ieder der onderaanvoerders hiervan een uittreksel te verstrekken- zoodra zich hiertoe de gelegenheid voordoet, kan het geheele bevel nog worden vermenigvuldigd en gedistribueerd. Het opn aken van bevelen kan niet te veel worden beoefend Ook al bestaat geen twijfel omtrent de te nemen tactische maatregelen, 1156

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 96