Jan. 1914.] Indirecte zijdelingsche richting voor veld- en dat „achterwaartsche richting" toelaat, terwijl aflezing slechts aan één zijde mogelijk is. Richting door een kijker is hierbij echter uitgesloten in het geval, waarin men tot den diametraalstand wil geraken. De methoden onder 3° en 4° vermeld zijn af te keuren (vooral die onder 4°), daar zij aanvankelijk misvattingen kunnen veroorzaken, die, hoewel spoedig hersteld, toch tot tijdverlies leiden. De methode, vermeld onder 2° is de beste, omdat hierbij geen misvattingen mogelijk zijn, en het principe: normaallijn steeds op het doel (l) gerichtgehandhaafd blijft, waardoor zij zich ook laat toepassen, indien het instrument It aan een vuur mond is bevestigd. In dit geval zou toepassing van methode 1° gepaard gaan met het achterwaarts front maken van dïen vuurmond. Deze methode blijft dus beperkt tot het geval waarin Ix richttoestel B. C. is. Bij onderling wederkeerige rich ting der stukken blijft een optelling of aftrekking noodig. De in dit bijzonder geval II aan te brengen convergentie correctie is in grootte en zin gelijk aan de doelparallax. Richten we, na de normaallijn van het instrument van richting in de richting Ij D. te hebben gesteld, den kijker van It op I2, dan vinden we in den afgelezen H. M. stand di D. li I2 van form. (2) terug (fig 8b) dan wel 360° D. Ix I2 (fig 8a), of indien bij den hulpindex wordt afgelezen resp 180° D. Ij I2 dan wel 180°D. Ix I2, welke hoeken alle, afgezien van het teeken, denzelfden sinus hebben. Wanneer we dus de vier kwadranten van den verdeelden rand voorzien van een b.v. met 0.1 opklimmende sinus- verdeeling (fig 9), dan lezen we met den te corrigeeren H. M. stand bij den hulpindex sin D. It I2 af, dat is de factor, waarmee de af te passen afstand It I2 vermenigvuldigd moet worden. Deeling door den doelafstand in K. M. geeft dan de doelparallax in Bij niet-wederkeerige riehting is sin D It I2 gemakkelijk te 10 1) Of op de plaats, waar men een doel verwacht (bewakingsstelling).

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 10