vinden, door, speciaal voor dit doel, den kijker globaal op I2 te richten. Uit hetgeen op blz. 5 omtrent den zin van de doelparal- lax werd gezegd, leiden wij af, dat deze parallax positief dan wel negatief is, naar gelang de normaallijn van het instru ment van richting links of rechts van het andere instrument ligt. Uit fig 10 a blijkt nu, dat in het eerste geval de bij lichting op I2 afgelegen H. M. standen altijd een hoek ver tegenwoordigen 180°, waarvan de sinus dus positief is, uit fig. 10 dat in het tweede geval de afgelegen H. M. standen een hoek waarde hebben 180°. De daarbij behoo- rende sinussen zijn negatief. Voorziet men de sinusverdeeling van de bijbehoorende teekens, dan geldt de regel: Het teeken van den sinus, afgelezen bij den hoofdindex van het instrument van richting, nadat dit op het neveninstrument is gericht, is tevens het teeken van de doelparallax. Aflezing van het teeken bij den hulpindex zou tot fouten aanleiding geven. Dezen hulpindex beschouwe men als die nende alleenom ons een optelling of aftrekking te besparen. Voor het overige hebben wij slechts met den hoofdindex te maken. De hier besproken fout kan echter voorkomen worden, üooi de teekens zoodanig te plaatsen, en de afleesopenin gen bij de indexen zoo te bewerken, dat de teekens bij den hoofdin dex zichtbaar, bij den hulpindex daarentegen onzichtbaar zijn. Bij de richtinstrumenten der Ned. Ind. Veldart. heeft men wel de sinusverdeeling aangebracht, doch voor zoover mij bekend, de teekens weggelaten. Een andere weg tot bepaling van de doelparallax is inge slagen door de Ned. Veld. Art. Het richttoestel B. C. is daartoe op bijzondere wijze ingericht. Stellen we in form. 2 t 10 M, d. n. k. M., D I, I2 x. dan 10sin Laten wij hierin x alle waarden van 0°—180° doorloopen, 11 BERGGESCHUT, MET BEHULP VAN H0EKMEET1NSTRUMENTEN. [Jan. 1914. 10 i'

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 11