Jan. 1914.] Indirecte zijdelingsche richting voor veld- en de verdeelingen van een cirkelrand met arm, en de ver deelingen op de bij den anderen crikelrand behoorende liniaal. Beide graadverdeelingen verloopen, den verdeelden rand naar boven gekeerd, in positieven zin van 0°-180°. De afstand Mx M2 wordt nu gelijk gemaakt aan Ix I, (af lezing langs L,). Ax wordt op den met Ix opgemeten hoek geplaatst, Mt D D gemaakt. De driehoek op het terrein is alzoo met den plotter op verkleinde schaal gereconstrueerd. Draait men nu den plotter om, zoo leest men langs A2 op R, den hoek af, waarmee door I2 op Ix gericht moet worden. In casu is die hoek 90°. In het geval van fig. 15 zou men op den plotter een hoek 90° uitzetten (p), en een hoek <C 90° aflezen (q). Het R. of L. wijst zich van zelf. Ligt I2 links van Ix dan is het C°: (Gun) „No. 10 left!", in het tegengestelde geval: „No. 1 0 right!" Ad. 111. De doelparallax 0, indien het gewenschte punt van convergentie ver gelegen is, d.i., wanneer men de normaallijnen wenscht te stellen, hetgeen in de practijk veelvuldig voorkomt bij die artilleriën, die, normaal, het vuur met II schootsvlakken openen, dan wel, in de bewakings stelling de vuurmonden met schootsvlakken opstellen. Is het directiestuk, op welke wijze dan ook, in de richting ge steld, en de H.M. stand daarvan opgenomen bij richting op een gemeenschappelijk richtpunt, dan is voor de andere stukken een opvolgende correctie, in zin eD grootte gelijk aan de richt- punt-parallax, betrokken op de tusschenruimte van twee stuk ken, noodig, om, na richting op hetzelfde richtpunt, tot even wijdige schootsvlakken te geraken. Bij keuze van het R. stuk als directiestuk, is de hier be doelde opvolgende correctie steeds positief bij ligging van het hulprichtpunt voorwaarts, en negatief bij ligging van het hulprichtpunt achterwaarts (fig. I6a-d). Om convergentie der schootsvlakken te voorkomen, rondt men deze opvolgende correctie liefst naar boven af (n.l. de algebraïsche waarde, b.v. -j- 8 tot 10;18 tot 15). 14

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 14