Indirecte zijdelingsche richting Door Deld- en berggescbuf, met behulp uan hoehmeefin5frumenten. Waar de richtinstrumenten der veld- en bergbatterijen tegenwoordig overal eenzelfde type vertegenwoordigen, en in hoofdzaak met elkander overeenkomen, kan het wel niet anders, of de methoden voor indirecte richting, in verschil lende landen toegepast, moeten punten van overeenkomst vertoonen, sterker nog, moeten in den grond dezelfde zijn. De uitwerking van de ten grondslag liggende principes loopt echter nogal uiteen, hetgeen dan samenhangt öf met de plaats, die aan de indirecte richting naast de directe wordt toegedacht, of met de meerdere of mindere volmaaktheid der richtmiddelen, öf met de wijze van inschieten (aanvan kelijk evenwijdige schootsvlakken of niet), öf met het streven naar meerdere of mindere beknoptheid en eenvoud bij de vervaardiging van het reglement, terwijl het karakter der terreinen, waarin vermoedelijk zal moeten worden opgetreden, ook zijn invloed zal doen gelden. Bij de volgende beschouwingen gaan wij uit van de on derstelling, dat öf de H. M. (hoekmeter) vast is, en zijn verdeeling in po sitieven zin ((->) verloopt, terwijl de index met den kijker (c. q. collimateur of alhidade) meedraait, öf de H. M. aan den draaienden kijker verbonden is, en zijn verdeeling in negatieven zin (<-)) verloopt, terwijl de index vast is. Het eerste komt voor bij het Fransche veld- en bergge- schut en bij het Duitsche en Nederlandsche veldgeschut, het laatste bij het Nederlandsch Indische veldgeschut. In beide gevallen heeft een positieve draaiing van den kijker een vermeerdering van den H. M. stand ten gevolge. I. M. T. 1914. 1.

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 1