brengen correctie bepalen, elkander tegenwerken, en gedeel telijk opheffen, aangezien oud en nieuw doel uit den aard der zaak beide voorwaarts zijn gelegen. In pt. 196 worden de verschillende manieren behandeld, waarop de eerste richting aan de batterij kan worden gege ven. In het oog moet worden gehouden, dat er per batterij twee directors aanwezig zijn, één voor den B. C. en één voor den battery-leader" (eerste officier in de batterij). 1°. De battery—leader" stelt zijn „director" zoo dicht mo gelijk bij de stukken op, de normaallijn gericht op het doel, richt daarna op een richtpunt, en geeft den gemeten hoek aan de stukken over. Z. n. wordt nog een displacement-correction toegepast. Het is echter duidelijk, dat de normaallijn van het R. stuk dan niet op het gewenschte punt van het doel uitloopt, daar, wij zagen het reeds, de richtpuntparall ax verwaarloosd wordt. Over een „Correction for parallelism" wordt niet meer gesproken, doch het zal wel in de bedoeling liggen, dat deze bovendien wordt gegeven. 2°. B. C. of Battery-leader, opgesteld vóór of achter de bat terij, passen de wederkeerige richting toe op ieder der stukken tot verkrijging van evenwijdige normaallijnen. Blijkbaar om nauwkeurige uitkomsten te verkrijgen, wordt een afstand van minstens 80 yards tusschen director en batterij vereischt. De diametraal aflezing wordt verkregen, door, na richting op het doel, met omgekeerd vizier (n. 1. foresight backsight) op de stukken te richten. 3°. Bij grooteren zijdelingschen afstand van den director B. C. tot de batterij, wordt, onder in rekening brenging van de displacement-correction, hetzij door berekening, hetzij door gebruik van den plotter, öf de normaallijn van den batt.- director, öf die van een der stukken, door wederkeerige rich ting op het doel gebracht, waarna evenwijdig-stellen der st ukken volgt door de methode, onder 1°. genoemd, waarbij dan z. n. de 21 BERGGESCHUT, MET BEHULP VAN HOEKMEETINSTRUMENTEN. [Jail. 1914.

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 21