Jan. 1914.] Indirecte zijdelingsche richting voor veld- en Voor de berekening van de richtpuntparalJax wordt aan bevolen, zich den cirkel voor te stellen, die de meetkundige plaats vormt van alle punten, waarvan de parallax ten op zichte van het batterij- (sectie-) front dezelfde is (fig. 4b-c) en dan de parallax te berekenen voor het fictieve, loodrecht op het batterijfront gelegen richtpunt S. Kan de „lunette de batterie" onmiddellijk bij het R. stuk worden opgesteld, zoo wordt de aflezing daarvan door het R. stuk als H. M. stand overgenomen. Moet de B. C. zich verder van de batterij verwijderen, dan richt hij, om berekening te voorkomen, zijn kijker, gesteld op pl. o, tamb. 100, zoo goed mogelijk evenwijdig aan de lijn batterij doel, en draait daarna zijn kijker, tot hij evenwijdig komt aan de lijn batterij richtpunt, (fig. 25) Ad. II. Hieronder verstaat men: a. Het in de richting brengen van een stuk. Dit geschiedt op het oog, door richtbaken, of door weder- keerige richting tusschen stuk en B. C. onder toepassing van een correctie, gelijk aan de doelparallax voor den afstand stuk B. C. Berekening kan worden vermeden, door den batterijkijker zoo goed mogelijk evenwijdig te stellen aan de lijn stuk— doel. b. Het vormen van den waaier op dat stuk: le door gebruik te maken van een algemeen richtpunt, als onder I besproken, of 2e door evenwijdig stellen der stukken met wederkeerige richting. Er wordt op gewezen, dat het vormen van den waaier kan plaats hebber, voordat de juiste richtiDg bekend is. Nadat het stuk van richting, op welke wijze dan ook, juist gericht is, en de nieuwe H. M. stand bij richting op het algemeen richt punt bepaald, wordt het verschil tusschen dezen en den ouden H. M. stand ook bij de andere stukken in rekening gebracht. Berg-artillerie. De behandeling der richting in R. M. titre III toont veel overeenkomst met die in R. C. 1903, en is in verband daar- 24

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 24