Jan. 1914.] Indirecte zijdelingsche richting voor veld- en tiDg uit de standplaatsen der stukken, vanwaar het doel hoogst zelden zichtbaar zal zijn. Uit een tabel voor doelparallax en richtpuntparallax (An nexe II) worden dan in pt. 16 eenige gevolgtrekkingen ge maakt omtrent de grootte en zin van de échelonnement de convergence bij verschillende ligging van het richtpunt. Men komt zoo tot een stel gegevens, dat gememoreerd moet wor den, en daardoor aanleiding geeft tot automatenwerk. Dit nu moet zooveel mogelijk worden vermeden, daar het tot de grofste flaters kan leiden, en moge het al bij onderofficieren nut kunnen afwerpen, in ieder geval officieren onwaardig is. Moet tot het in de richting brengen van het R. stuk ge bruik worden gemaakt van den batterijkijker, zijwaarts op gesteld, zoo wordt een convergentiecorrectie toegepast, die in dit bijzondere geval, „correction de station" heet, en ver waarloosd wordt, indien zij niet grooter is dan 10 0/00. Zij stelt zich weer samen uit doel- en richtpuntparallax. II. Het evenwijdigstellen der stukken kan geschieden (pt. 19-23): a. door onderling wederkeerige richting, b, door richting op een ver, en zuiver zijwaarts (minstens op 1000 M.) gelegen richtpunt. Moet in dit geval een der stukken in de richting worden gebracht met behulp van den zijwaarts opgestelden batterij kijker, zoo geschiedt dit door wederkeerige richting, onder toepassing van een correctie, gelijk aan de doelparallax, en omtrent den zin waarvan wordt gezegd: „Le sens de la correction est aisément déterminé par la condition de ramener la ligne de tir vers l'observateur". "Verg. de bepaling van den zin van de „displacement" bij de Eng. Yeld-art. De correctie kan weder vermeden worden, door richting van de normaallijn van het instrument zoo goed mogelijk even wijdig aan de lijn stuk—doel te nemen. Het verdient nog opmerking, dat in bewakingsstelling (pt. 33- 35) den B.C. vrijheid wordt gelaten, zijn stukken op te stellen 26

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 26