a. con vergeerend op een punt op meer dan 1500 M. af stand, of b. evenwijdig, of c. divergeerend, niettegenstaande bij de bespreking van de voor- en nadeelen dier wijzen van opstelling onomwonden aan het evenwijdig stellen de voorkeur wordt gegeven, op dergelijke gronden, als wij vroeger reeds aanvoerden (zie onder „Engeland"). nederlandsch-Indiè. Wijden wij ten slotte eenige regels aan het voorloopig re glement der N.I. Veld-artillerie, II, Het Richten, dat in een veertigtal bladzijden, welke bekend worden ondersteld, het hier besproken onderwerp behandelt (blz. 62—103). Stellen wij voorop, dat wij voor de beginselen, die tot grondslag voor de bewerking hebben gediend, niets dan lof hebben. Uit het voorgaande is al duidelijk geworden, dat wij het wenschelijk achten le. dat een richtvoorschrift het probleem der indirecte rich ting zoo algemeen mogelijk behandelt, opdat de B.C. in staat zij, ten volle gebruik te maken van de moderne hulpmiddelen der techniek, zooals zij ons die in den vorm van panorama kijkers e.d. heeft gegeven; 2e. dat nochtans eenvoud voorop moet staan, hetgeen be reikt kan worden: a. door bijzondere gevallen in het leven te roepen; b. door vereenvoudigde methoden toe te passen, die echter de regelmatigheid van den waaier niet in gevaar mogen brengen c. door aanname van het beginsel, dat als regel bij de eerste richting de schootsvlakken evenwijdig worden gesteld; d. door de bepaling, dat een vast vleugelstuk steeds worde gericht op den overeenkomstigen vleugel van het doel,en dat dit stuk zooveel mogelijk als directiestuk aangewezen worde. Door de invoering van doelcorrectie en richtpuntcorrectie, en de bepaling van grootte en zin hiervan onder alle omstan- 27 BERGGESCHUT, MET BEHULP VAN HOflKMEETINSTRUMENTEN. [Jan. 1914.

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 27