Jan. 1914.] Indirecte zijdelingsche richting voor veld- en digheden, voldoet ons reglement aan den eisch sub 1°. Hoe wel wij hiervóór een methode vermeldden tot bepaling van de richtpuntcorrectie, die in bepaalde gevallen (groote afstand batterij, moeilijk begaanbaar terrein) zeker overweging verdient, wil het ons voorkomen, dat het niet de moeite loont, te ondeizoeken, of de methode van het reglement daarbij al dan niet achterstaat. Immers, op de grootte van de lichtpuntcorrectie, noch op die van de doelcorrectie komt het zoozeer aan (zie pt. 208), daar een niet te groote fout in de algemeene diiectie met één correctie wordt goed gemaakt. Van belang is het daarom echter, dat in den zin der ge noemde correcties geen fout voorkomt, en het schijnt ons oordeelkundig, de kwestie der teekens onder een algemeenen regel te brengen, zooals wij in de eerste bladzijden van dit opstel deden, en die minder verwarring zal stichten, dan de aanwijzingen van het reglement. De teekens, te plaatsen bij de sinusverdeeling van den batterijkijker, zouden voor de bepaling van den zin der doelcorrectie ook goeden dienst kunnen bewijzen (blz. 11), en vergissingen kunnen voorko men. Tevens kan in deze richting veel worden bereikt, indien de L. C. zichzelf controleert met behulp van den cirkel, in het terrein gedacht door de richtinstrumenten en het richtpunt. Het is daaiom, dat wij het betreuren, dat deze aangelegenheid slechts in pt. 193 en 194 even wordt aangevoerd, en dat ner gens de invloed van de ligging van het richtpunt op den zin dei aan te brengen correctiën wordt duidelijk gemaakt. Wat den eisch sub. 2° betreft, verdient het opmerking, dat men geen melding gemaakt vindt van het bijzondere geval, door Nedeiland en Duitschland verheven tot normaal geval, bij lichting op een algemeen richtpunt (cq. gemeenschappe lijk lichtpunt). Erkend moet worden, dat richtpunten voor- waai ts niet veel zullen voorkomen, doch uitgesloten zijn zij niet: er behoort rekening mee te worden gehouden. Staatjes, als voorkomen op blz. 71, (verg, het Fransche R. M. Annexe II), die men niet bij zich heeft, als men ze zou 28

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 28