sis 111 SU De toepassing can bet üelddiensf- üoorschrift. Onder bovenstaanden titel komt in de Juli-afievering van dit tijdschrift een artikel voor, waarin de zich X noemende schrijver aan de hand van het nieuwe Velddienst-Voorschrift eenige beschouwingen wijdt aan den voorpostendienst, meer bepaaldelijk met betrekking tot het doel en in verband daar mede de keuze van de plaats der veldwachten. Het uitgangspunt van die beschouwingen is, dat de inzichten welke in den sedert vervallen Leidraad-Velddienst werden ge huldigd ten aanzien van de tactische aanwending der vei ligheidstroepen bij den voorpostendienst en welke geheel in overeenstemming waren met de te dier zake in het Leerboek der Tactiek van Hoogeboom en Pop voorgestane denkbeelden, blijkens de jongste uitgave van dat Leerboek, niet zijn gewij zigd. Op grond van dien acht X het niet aannemelijk, dat het nieuwe velddienst-voorschrift andere opvattingen zou zijn toegedaan en is hij van oordeel, dat ook volgens de bedoeling van dat nieuwe voorschrift „de voorposten worden verdeeld „in een beschermend gedeelte, nl. de voorpostendetachemen- „ten, in de lijn waarvan in den regel de weerstand wordt ge- „boden, en in een beveiligend gedeelte, t. w. de veldwachten, „in de lijn waarvan in den regel dus geen weerstand zal wor- „den geboden". Aanleiding tot het schrijven van zijn artikel heeft X ge vonden in het hem gebleken feit, dat het nieuwe velddienst voorschrift door „velen" verkeerd wordt begrepen en als ge volg daarvan onjuist toegepast. Laatstgenoemde omstandigheid nu, scheen mij van genoeg zaam belang, om waar ik mij door den laatstelijk door mij bekleeden werkkring bekend mag rekenen met de inzichten, welke bij de bewerking van het huidige V. V. hebben voor gezeten het mijne er toe bij te dragen, om een juiste toe passing van dat voorschrift te bevorderen. 30

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 30