De toepassing- van het Velddienst-voorschrift. [Jan. 1914. Zooals bepaaldelijk uitgedrukt in punt 82, gaat het V. V. uit van de grondgedachte, dat voor elk bijzonder geval afzonderlijk moet worden uitgemaakt, welke veiligheids maatregelen noodig zijn: dus geen schema voor de ivijze van beveiliging De typeering van de voorposten-opstelling, zooals die wordt gegeven in de hierboven aangehaalde woorden uit het opstel van X nl. een linie vau voorposten-detachementen, daar vóór een linie van veldwachten met daarvóór weer een linie van dubbelposten komt geheel overeen met het in vorige velddienst-voorschriften in teekening opgenomen schema van zulk eene opstelling, waarbij de rustende hoofdmacht omgeven werd gedacht door drie concentrische cirkelbo gen, op den omtrek waarvan de standplaatsen van de regelmatig over de bewakingsstrook verdeelde veiligheids troepen. Met de opvattingen, welke tot dit schema hebben geleid, heeft het Y.V. geheel gebrokende bij dat schema zoo pas sende benaming: „regelmatige" of „stelmatige" voorposten treft men dan ook in het nieuwe voorschrift niet aan, terwijl de overweging, dat de aard der omstandigheden wel van invloed is op aantal, sterkte en opstelling der veiligheids- afdeelingen, doch niet op aard en wezen van den veiligheids dienst, ertoe heeft geleid mede de ook overigens weinig aanbeveling verdienende benamingen: „marschvoorposten" en „gevechtsvoorposten" te doen vervallen. De leidende gedachte in het nieuwe voorschrift is zie 84 (l) en 85 (1) dat de verzekering der veiligheid van de rustende hoofdmacht in de eerste plaats moet worden gezocht in de afsluiting van de toegangen, welke van 's vijands zijde naar de eigen troepenmacht voeren, d.i. in de bezetting van de wegenbij het verminderen van den afstand tot den vijand zal ook het terrein tusscb.en de wegen moeten worden afgesloten door bezetting van de gewichtige punten daarin. Het doel van die bezetting brengt uiteraard mede en zulks blijkt ook uit 85 (2), waarin sprake is van eene 31

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 31