Jan. 1914.] De toepassing van het Velddienst-voorschrift. reserve, bestemd om zoonoodig de voorposten te onder steunen dat de bezette punten ook worden vastgehouden. Het is noodig dit laatste goed in het oog te houden bij de bepa ling van de plaats der tot beveiliging zie 110 (1)—van de even bedoelde bezettingen het in V. V. voorpostende tachementen genoemd uit te zetten veldwachten. Immers het behoud van het bezette punt wordt het best verzekerd wanneer voor de verdediging daarvan kan worden beschikt over de volle gevechtskracht van het geheele voorpostende tachement. AVelke zekerheid heeft echter de detachements-commandant dat de zoogenaamd tot loaarneming uitgezonden veldwachten weer tijdig beschikbaar zullen zijn voor het ovengenoemde doel? De keuze toch van het tijdstip om de veldwacht te doen teruggaan moet noodzakelijk aan haren commandant worden overgelaten en de bepaling van dat tijdstip is uiterst moeilijk. Gaat de veldwacht te vroeg terug, dan wordt het doel, met hare plaatsing beoogd, niet bereikt; aanvaardt zij daarentegen den terugtocht te laat, dan loopt zij groot gevaar door den vijand te worden vastgehouden, of te worden terug gedrongen in een voor haar ongewenschte richting, waardoor zij het eigen voorpostendetachement maskeert en den vijand gelegenheid schenkt als het ware gelijktijdig met haar de ge vechtsstelling der voorposten te bereiken. De door den Commandant van een tot waarneming uit gezonden veldwacht te volvoeren opdracht waartoe X, behalve het op het juiste tijdstip teruggaan, nog gerekend wenscht te zien het ophouden van den oprukkenden vijand is inderdaad wel een van de moeilijkste, welke men zich denken kan. In ieder geval geeft de detachementscomman dant de met een dergelijke opdracht uitgezonden veldwachten geheel uit handen en verliest hij daardoor de vrije beschikking over een belangrijk deel van de hem, voor het bezetten en vasthouden van een voor de beveiliging gewichtig punt, ge geven troepenmacht, met de niet te onderschatten kans, zooal niet zijne maatregelen tot afweer van een vijandelijken aanval 32

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 32