ment mGt den normaalstand op eon bepaald punt gericht wordt. Draaien we daarna den kijker in positieven zin, en richten we hem op een terreinvoorwerp, dan zal aflezing van den verdeelden rand bij den index ons den hoek doen kennen (bij het Fransche veld- en berggeschut vermeerderd met 100, bij het Duitsche veldgeschut met 1600) tusschen de normaallijn en de lijn instrument terreinvoorwerp, mits we dezen hoek meten in positieven zin, uitgaande van de richting der normaallijn, of, wat op hetzelfde neerkomt, in negatieven zin. uitgaande van de lijn instrument— terreinvoor werp (fig. 1 a.d). Omgekeerd, door met een bepaalden H. M. stand op een terreinvoorwerp te richten, kunnen we de normaallijn van het instrument (en indien zich dit aan den vuurmond be vindt dus het verticale vlak door de zielas) den door den H. M.-stand vertegenwoordigden hoek (bij het Fransche veld en berggeschut verminderd met 100, bij net Duitsche veldge schut met 1600 x) laten maken met de lijn instrument ter reinvoorwerp. Wil men, bij behoud van hetzelfde terreinvoorwerp als richt punt, dezen hoek in fig 1 a-d) vergrooten, dus de normaallijn naar L. verplaatsen over een zekeren hoek /3, zoo geschiedt dit, door op het terreinvoorwerp te richten met een met een overeenkomstig aantal vei deelingen vermeerderden H. M. stand. Vermeerdering van hoek leidt dus tot hetgeen wij, artilleristen, noemen: „correctie mee geven" (fig. la). Evenzoo komt vermindering van hoek x, verplaatsing van de normaallijn naar R., overeen met het geven van tegencorrectie (fig- lc). De indirecte zijdelingsche richting is gebaseerd op de oplos sing van één grondprobleemn. 1. Hoe kan ïnen de normaallijn van een of meer richtinstrumenten met die van een reeds opgesteld instrument (instrument van rich ting) doen samenkomen in een bepaald punt? 3 BERGGESCHUT, MET BEHULP VAN HOEKMEETINSTRUMENTEN. [Jan, 1914. (1) Deze afwijkingen worden in het vervolg niet meer afzonderlijk vernield.

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 3