Jan. 1914.] Proeve eener verklaring van de afwijking van Doordat dan de kracht K (of liever het koppel) over een giootere lengte L werkt, zal ook de energie van de rotatie KL. giooter zijn en dus minder energie, van debuskruitgassen, overblijven voor de voorwaartsche beweging van den kogel. Het schot valt dus lager en meer rechts. Dat het schot rechts afwijkt bij rechtsomgaande rotatie van den kogel, kan men zich als volgt verklaren: Roteert een lichaam in een massa-loos medium, dan is er geen wrijving; roteert het in een homogeen medium, dan is er icel wi ij ving, doch deze is nan alle zijden gelijk en oefent daardoor geen invloed uit op de voorwaartsche beweging van den kogel. Lucht is echter geen homogeen medium; aan den onderkant van den kogel is de luchtdruk grooter dan aan den bovenkant. De kogel ondervindt dus aan de onderlaag meer wrijving dan aan de bovenlaag en rolt dus als 't ware op de onderlaag naar rechts. Deze luchtdruk onder den kogel is echter maar een weinig grooter dan boven, omdat de dikte van den kogel slechts 6.5 m/m bedraagt (het kaliber). Door de groote rotatiesnelheid kan echter deze invloed wellicht op zichzelf reeds van dien aard zijn, dat men er ïekening mee dient te houden; evenals de, schijnbaar onbe duidende, luchttegenstand wel degelijk grooten invloed heeft op de dracht, omdat deze evenredig is met de 3e. macht van de snelheid, waarmede de tangentieele wrijvingscoëfficient evenredig is. Er is echter nog een oorzaak, die de densiteit der lucht onder den kogel vergroot, n.l. de bajonet zelf. Zoodra de kogel den loop verlaten heeft, komt hij in de lucht, en zal deze tengevolge van de wrijving met groote snelheid mee doen draaien; onder de monding is de bajonet aangebracht, die deze iuchtstrooming in haar draaiing belem mert en daardoor een luchtverdichting onder den kogel doet ontstaan, gedurende den tijd dat deze zich boven de bajonet bew-eegt. Ten slotte rest ons nog te verklaren hoe het mo gelijk is, dat de invloed van het vuren „met bajonet op" niet 40

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 40