m Telefoonüerbindingen bij de artillerie. De meestal gemaskeerde stellingen, die door de tegenwoor dige artillerie van de veldtroepen zullen worden ingenomen, zullen oorzaak zijn, dat de batterijcommandant veelal op vrij grooten afstand van de vurende batterij de plaats zal vin den, van waaruit het voorterrein voldoende is te overzien en de vuurleiding ongestoord zal kunnen plaats vinden. Als de afstand zoo groot is, dat het toepassen van duivenposten geen aanbeveling meer verdient, wordt de verbinding met de vuren de batterij bij voorkeur bewerkstelligd door gebruik te maken van telefonen. Ook zal de B. C. voor verbinding met den afdeelingscommandant van dit materieel gebruik moeten maken, terwijl de artilleriecommandant weder tele fonische verbinding zal moeten onderhouden met de A. Cn. en zoo noodig met den A. B. of met berichten-officieren, die voor de verbinding met de zich vooruit bevindende eigen in fanterie moeten zorgen. Een ieder, die met deze toestellen beeft gewerkt, weet, dat haperingen aan veldtelefonen, die tijdelijke onbruikbaarheid veroorzaken, niet zeldzaam zijn, bovendien duurt het vaak geruimen tijd, voordat de breuk in de kabel gevonden is, die op kritieke momenten het gebruik van de toestellen onmo gelijk maakt, en is ten slotte de met ongeduld verwachte verbinding verkregen, dan zal het op het gevechtsveld lang geen uitzondering zijn, dat ze door eigen bereden patrouilles of zelfs door voetgangers weer voor geruimen tijd verbroken zal worden. Maar ook een andere orzaak zal medewerken om de over brenging van bevelen of berichten door middel van telefonen te doen mislukken. Het zal nl. wel meer voorkomen, dan men zoo oppervlakkig beschouwd zou denken, dat de telefoonlijnen worden doorgeschoten door vijandelijke granaatkartets of 42

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 42