Telefoonverbindingen bij de artillerie. [Jan. 1914. geweerkogels. Dat de trefkans op een kabel niet zoo gering is, leert de practijk bij de C. V. P. te Batoe Djadjar. De ka bel, die de electrische toestellen, tot het in werking brengen van de tertshorloges, met den stroombreker Gossot verbindt, wordt nl. meermalen doorgeschoten. Neemt men nu in aanmer king, dat die stroombreker 10 M. links van de rooilijn wordt geplaatst en dat de kabel van den stroombreker in een rich ting van de rooilijn af en loodrecht op die lijn wordt gelegd, terwijl bovendien, ten einde aanslagen te voorkomen, met ab normaal hooge springpunten, zoo veel mogelijk boven den stroombreker wordt geschoten, zoodat men alle aanslagen van de kogels -f- mag verwachten, dan ziet men, dat een kogeltreffer bij den stroombreker, laat staan in den kabel, tot de uitzonderingen moet behooren. Toch leert de practijk, dat die treffers meer voorkomen, dan men verwachten zou, en dit komt, omdat de trefkans op een kabel niet zoo gering is, als men zou denken. Het trefoppervlak van den kabel is nl. niet alleen de lengte maal de dikte van den kabel, maar men moet bij die dikte voegen de middellijn van den kogel. Is nl. de middellijn van een Gkt kogel 1 c M, dan zal de ka bel getroffen worden, als een kogel treft in een strook van 0 5 c M. ter weerszijden van die telefoonlijn. De breedte van het trefoppervlak is dus 1 c M meer dan de breedte van den kabel, welke laatste waarde we zelfs geheel kunnen verwaar- loozen, omdat ze zoo klein is. Nemen we nu aan dat de kabel loopt dwars door het vuur, dat door een vijandelijke batterij wordt gebracht op een van onze infanterielinies of op een van onze batterijen en dat die batterij een laag afgeeft met de gewenschte gegevens (S.K., interval), dan zullen we in de volgende regels de trefkans be rekenen van die telefoonlijn. Daartoe is het eerst noodig dat het trefbaanoppervlak bekend is. In eiken kegel van de Gktn. wordt 25 M. onder vuur genomen, dus is het oppervlak van elk stuk telefoonlijn binnen den kegel van 1 Gkt. 25 X 0.01 0.25 M2. Nemen we aan dat de Gktn. van de verschillende ingevoer- 43

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 43