Uit de practijk. [Jan. 1914. Gaat men nu de bovenvermelde wijzen van verkrijgbaarstel ling na, dan is zeer gemakkelijk de gevolgtrekking te maken, dat daarbij als regel de leidende gedachte is geweest, den officie ren de gelegenheid te geven, om de reglementen, voorschriften enz. welke zij voor de richtige uitvoering van hun taak beslist noodig hebben (dus de algemeene reglementen en voorschriften en die van hun wapeD) te kunnen verkrijgen ter plaatse, waar zij in garnizoen zijn. Geen regel zonder uitzondering. Ook hier niet. Volgens het overzicht zijn toch het „Voorloopig reglement veldartillerie", het „Handboek techn. dienst genietroepen, het „Kookboek", de „Voorschriften (handleiding) mil. geneesk.dienst B. V. en I. V.", de „Terreinleer" en de verschillende admi nistratieve reglementen, voorschriften, modellen, tarieven enz. niet in de betrokken militaire sociëteiten verkrijgbaar, doch respectievelijk bij het hoofdbureau der artillerie, het hoofd bureau der genie, de I Afd. D. v. O., de VI Afd. D. v. O., het Depot van leermiddelen en het Gewestelijk kleedingmagazijn te Batavia. Hiervoor hebben uit den aard der zaak redenen bestaan, welke hoogstwaarschijnlijk o.a. verband hielden met den prijs, het aantal gedrukte exemplaren en de onmogelijkheid om met het oog op de oplaag in elk der betrokken militaire sociëteiten een aantal exemplaren op te leggen. Niettemin blijft het gewenscht om het aantal uitzonderingen op den regel steeds zoo klein mo gelijk te houden. Zoo zou b. v. naar het voorkomt, het bovengenoemd handboek zekerlijk in de militaire sociëteit te Tjimahi verkrijgbaar moeten zijn gesteld en het voorloopig reglement veldartillerie in de militaire sociëteiten der veld artilleriegarnizoenen. Is afwijking van den regel echter noodzakelijk, dan make men overigens aanschaffing van de verlangde reglementen enz. zoo gemakkelijk mogelijk. Op dit laatste punt zal in het verdere verloop van dit opstel nog worden teruggekomen. Ter wille van eene sy stematische behandeling van het onderwerp wil het ons nl. gewenscht voorkomen om eerst de in meergenoemd hoofd- 47

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 47