Jan. 1914] stuk II van de A. O. 1904 No. 102 aangegeven wijzen van verkrijgbaarstelling achtereenvolgens aan eene nadere bespre king te onderwerpen. Hierbij zal in het bijzonder worden uitgegaan van het beginsel, dat het in het belang van den dienst ten zeerste gewenscht is, dat vooral de troepenofficie ren na de invoering van een nieuw reglement, voorschrift, enz. zoo spoedig mogelijk in het bezit zullen komen van de exemplaren, welke zij voor de richtige uitvoering van hun taak per sé noodig hebben. Wat de in de militaire sociëteiten verkrijgbaar gestelde re glementen enz. betreft, zij vermeld, dat de betrokken afdeelings- tevens brigadecommandant of gewestelijk militaire comman dant de noodige exemplaren voor de behoefte der militaire sociëteiten in hun afdeeling of gewest bij de betrokken af- deeling van het D. v. O. aanvraagt. Het is duidelijk, dat die aanvraag eerst in zee kan worden gezonden, nadat de A. O. houdende de invoering, verkrijgbaarstelling en prijs bepaling is verschenen. Zijn de exemplaren als gevolg van deze aanvraag eenmaal bij de militaire sociëteiten ontvangen, dan kunnen de officieren ze aldaar tegen betaling krijgen. Het springt onmiddellijk in het oog, dat officieren, die in garnizoen zijn op plaatsen, waar geen militaire sociëteit is gevestigd, dus geen reglementen ter plaatse kunnen verkrij gen en de hulp moeten inroepen van een collega (officier commissaris der mil. sociëteit) in een ander garnizoen, om in het bezit der verlangde exemplaren te komen. Voorts zal de voorraad in de militaire sociëteiten niet altijd toereikend zijn, om aan alle aanvragen te kunnen vol doen, terwijl ten slotte als het belangrijkst nadeel moet wor den aangemerkt, dat de officieren meermalen de nieuw in gevoerde reglementen enz. eerst in de militaire sociëteit tegen betaling kunnen verkrijgen, nadat het hun ondergeschikt kader daarvan reeds een exemplaar heeft ontvangen. Ten behoeve van de gratis-verstrekking aan het kader wordt nl. onmiddellijk na ontvangst van de A. O. inhoudende in voering, verkrijgbaarstelling en prijsbepaling van een reglement 48

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 48