Jan. 1914.] Uit de pkactijk. zal zijn, indien de belanghebbende (c q. de korpscommandant, zie boven) de aanvraag rechtstreeks, ond-er gelijktijdige over making van het kostende, aan den beheerder voornoemd kan indienen, welke laatste autoriteit het verlangde boekwerk dan rechtstreeks aan den belanghebbende toezendt (zelfde regeling als voor uitsluitend bij de hoofdbureaux verkrijgbaar gestelde reglementen enz.) Een dergelijke korte wijze van behandeling zal o.i. zeker opwegen tegen de nadeelen van een mogelijke wijziging van bestaande bepalingen. Het gaat hier toch om boekwerken, welke voor de officieren en vooral voor de compagniescommandanten van veel belang zijn. Vooral ten behoeve van een richtig ad ministratief beheer is het gewenscht, dat de C. Cn. zaken als de compagniesinstructie met modellen, de tarieven en overzichten zoo spoedig mogelijk in hun bezit kunnen krijgen. Wel is waar zijn exemplaren daarvan in het compagniesarchief aanwezig, doch deze zijn dikwijls niet bijgewerkt. Trouwens een C. Ct. die zijn zaken goed wil doen, heeft als regel persoon lijk een stel bijgewerkte instructie, tarieven overzicht enz. voor zoover hij die noodig heeft, in zijn bezit en zal dus steeds moeite doen om in dezen bij te zijn. Omtrent de verstrekking van tarieven en overzichten valt nog te vermelden, dat vroeger de nieuw ingevoerde tarieven en overzichten, ook (gewijzigde) herdrukken steeds bij de be trekkelijke A. O. werden ver strekt. Dit is uiteraard de beste wijze van verstrekking; een kortere weg is niet mogelijk. Bovendien levert zij voor de officieren veel gemak op, daar niet zooals thans, voor elk tarief of overzicht een aanvraag moet worden ingediend, welker afdoening daarbij nog veel tijd in beslag neemt. Momenteel is de toestand, dat de be trokken officieren tegen de soesah van het aanvragen opzien en dus niets ontvangen, terwijl anderen wachten totdat zij een aanvraag voor 2, 3 of meer stuks tegelijk kunnen indienen, waarvan het gevolg is, dat de meeste tarieven en overzich ten later dan noodig in hun bezit komen. Mochten er geen overwegende bezwaren tegen de voor- 54

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 54