Uit de pkactijk. [Jan. 1914. langs dezen weg het onder de speciale aandacht van H. H. Officieren te brengen. Met de aanschaffing ervan, ter vervolledi ging hunner velduitrusting, zullen zij zich een artikel hebben gekocht, waarvan zij meer dan gewoon pleizier zullen beleven. Bijgaande plaatjes zijn ongetwijfeld duidelijk genoeg, om de voordeelen der constructie en afmetingen in het oog te doen val len. De volgende mededeelingen mogen U aantoonen, dat ook in vele andere opzichten dit toestel voldoet aan eischen die ge steld mogen en moeten worden aan een goed veld-komfoor. Grootste hoogte van het komfoor, voor gebruik gereed: 0,18 M. breedte n 0,155 M. Gewicht met het blikken kistje 1 78K.G. Inhoud van het reservoir 0 60 L Grootte van een vulling 0 55 L Voor den totalen brandduur van een vulling wordt opge geven 21/3 u., welke tijd me echter wil voorkomen, zeer be scheiden gegeven te zijn, aangezien ik de volgende prestaties gezien heb. 's Morgens werd dagelijks^ een pannetje havermout en een ketel water van ongeveer IJ L. inhoud, erop gekookt; s middags mijn geheele rijsttafel, en 's avonds mijn avond eten, terwijl om vijf uur n.m. nog een ketel water werd gekookt voor thee. Dit alles gedurende dertien dagen vol gehouden deed me een hoeveelheid petroleum verbruiken van drie bierflesschen, terwijl ik aan spiritus f gedeelte van een halve flesch verbruikte, wat voor hier, waar de petroleum Fl. 0,30 per liter kost en de spiritus Fl. 0,60 per fiesch, dus een onkosten aan brandstof meebracht yan ongeveer Fl. 0,90, of Fl. 0,07 per dag. Moge dat in streken, waar brandhout'goéd koop is, ook wat duurder zijn, daartegenover staat: a. dat men van geen weersomstandigheden afhankelijk is, of men zijn potje kan koken of niet; b. men nooit last heeft dat het eten min of meer onsma kelijk is, doordat het naar rook smaakt; c. het kookgereedschap heel wat minder te lijden heeft dan bij gebruik van houtvuren; 61

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 63