Uit de practijk. [Jan. 1914. Wanneer wij onze fuseliers zoo oefenen in het vechten met bun wapens en daarbij de schrandersten en vlugsten als vijand laten optreden zal het niet lang duren of een ieder voelt zich een baas in het vechten enwil dit graag toonern Evenals in het schieten, moeten wij ook in het klewang- vechten eiken Inl. vijand de baas zijn; het zal de durf tot aanvallen belangrijk verhoogen. Trouwens onze beste Marechausseeofficieren en onderof ficieren hebben dit al lang ingezien evenzeer als de Ambo nees, vandaar hun voortdurend hakken, kappen en steken op pisangboomen, zelfs gedurende den marsch der patrouille. Is men bevreesd voor verwondingen, omdat de dekkings middelen slechts -bepaalde lichaamsdeelen beschermen (b. v. niet de hals, niet de beenen, bovenarmen, rug, enz.), laat men dan in plaats van een zwaren klewang een rottan of der gelijk licht slagwerktuig gebruiken, beter dat, dan heelemaal geen oefening! 't Geldt ook hierbij oog en pols te oefenen en dat kan evenzeer als in de schermsport met licht materiaal. Aardig is het te zien met hoeveel meer animo onze Inl. militairen dit schermen (liever: vechten) beoefenen dan dat wat voorgeschreven is in het scherm voorschrift. Zij vinden hierin terug, wat zij eertijds als vrijman bij hun feesten en dansen in elkaar bewonderden en begrijpen het nut en voordeel, dat zij kunnen trekken uit bekwaamheid in deze richting. Wanneer dan verder bij schermfeesten nooit het nummer bajonet- of klewang- en karabijn vechten op het program ontbreekt, geloof ik dat de schermsport tot natuurlijker banen zal worden teruggevoerd en daarmee althans voor militairen aan belangstelling zal winnen. Moge het bovenstaande onze oud Marechaussee-Officieren, die jarenlang het vechten met den Inl. vijand in de practijk meemaakten, aanleiding geven het hunne dienaangaande mee te deelen, want m i. zijn zij de mannen, wien de meeste zeg gingschap moet worden toegekeud. Koeta-RadjaNov. '13 Pelgrim. 65 M. T. 1914. 5.

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 67