Draagt men zorg het eerste stuk zoodanig te richten, dat de normaallijn van zijn richtinstument op den vleugel van rechts van het doel uitloopt, dan is het, voor het vuur geo pend wordt, noodig, een opvolgende correctie voor de verdee ling van het vuur (breedteverdeelingGrundkorrektur, échelon- nement de repartitiontoe te passen, (soms geschiedt het tijdens het vuren) die afhangt van de breedte van het onder vuur te nemen doelgedeelte, en bij aanname van het R. stuk als directiestuk steeds positief is. Bijzondere gevallen. I. Doelparallax en richtpuntparallax heffen elkander op. II De richtpuntparallax o. III De doelparallax o. IV Beide parallaxen zijn o. acl. I. Dit is het geval, indien de instrumenten, het richt punt en het gewenschte punt van convergentie op denzelfden cirkelomtrek zijn gelegen (fig. 5). De H. M. standen zijn dan voor alle instrumenten dezelfde. Het verdient dus aanbeveling, dit bijzondere geval in het leven te roepen, door een oordeelkundige keuze van het richt punt, zooals de Ned. en de Duitsche reglementen dit voor schrijven. Het optreden in gedekte stellingen zal echter meestal de keuze van een richtpunt voorwaarts onmogelijk maken. Zooals wij reeds zagen, zal van een ligging van het doel binnen den cirkel kruising der normaallijnen (bij stukken dus van de schoocsvlakken) het gevolg zijn, hetgeen, ter vereen voudiging van de vuurleiding, voorkomen moet worden. In dit verband wordt het duidelijk, waarom het Ned. Ontw. Regl. Ber. Art. 1912 aan de ligging van een gemeen schappelijk richtpunt (hier hulprichtpunt geheeten) als eisch stelt niet verder dan 3 handbreedten zijwaarts en zoo mogelijk op ongeveer denzelfden afstand als het doel of op grooteren afstand. In dit laatste geval moet hiermede rekening gehouden worden bij de bepaling van het bedrag voor de breedte- BBBGGESCHUT, MET BEHULP VAN HOEKMEETINSTKUMENTEN. [Jan. 1914

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 7