84 Jan. 1914.] Tactische oefening op de Kaakt, 2e Serie. Bovendien moet overste A ook rekening houden met het tweede gedeelte van zijn opdracht en, nadat de verdediger gedwongen zal zijn zijn stelling prijs te geven, zal hij zijn cav. hard noodig hebben om vast te stellen wat de vijand dan verder zal doen. Intusschen is het noodzakelijk maatregelen te nemen om te voorkomen, dat de verde diger bij het werken aan de stelling wordt overvallen. Daartoe be stemt nu overste A. zijn Cav., die hij zal dirigeeren naar hgpt, 902, van waar een goed overzicht is te verkrijgen over het voorterrein. Berichten kunnen met spiegels worden overgebracht. Bij eventueel opdringen van den vijand zal de Cav. op den linkervleugel dor stel ling terug moeten trekkeD. III. Artillerie. Het gebruik hiervan werd natuurlijk reeds overwogen bij de keuze van de stelling (zie G. H. punt 93). De keuze van de juiste plaats is in casu niet zoo eenvoudig. Te verwachten is, dat de vijand, wanneer hij eenmaal onderkend heeft dat bij G. Paseban veel tegenstand wordt geboden, zal trachten dien tegenstand zoo spoe dig mogelijk te breken, waartoe oprukken door het heuvelterrein het aangewezen middel is. De eigen art. moet dus voornamelijk op dat terrein vuur kunnen brengen. Om nu ook met dat vuur te reiken achter de ruggen, is een groote invalshoek en in verhand daarmede een eenigszins groote afstand gewenscht. Het behoud van de sectio Art. is het best verzekerd, wanneer de Art. een opstelling han vinden op den Noordoever van de rivier. Zeer zeker echter moet ook vuur kunnen worden gebracht op het sawahterrein Z. van Gadjah 1. Op den N. oever echter is geen geschikt punt te vinden, daar öf de G. Paseban, öf de kampong Daraoeling, dan wel beide het vuur ernstig zouden belemmeren, in verband waarmede voor de art. wordt aangewezen het terrein W. van Djelegong (ter hoogte van de «van Pasirlalakon). IY Mitrailleurs. Overste A. besluit deze al dadelijk te dirigeeren naar de d van PasirgarZoeng. Kekening houdende nl. met de omstandig heid, dat het vuur van de mitrailleurs boven 1500 M. niet veel resultaat belooft, lijkt deze plaats zeer geschikt, daar van daar, zoowel werk zaam kan worden deelgenomen aan eventueelen strijd op den rechter vleugel, als in het front of op den linkervleugel. Het inrichten van een goede dekking voor de mitrailleurs eischt een paar uur; dat het maken hiervan onder de gegeven omstandigheden gewenscht is, zal wel geen betoog behoeven. Y. Genie. Het valt op het oogenblik van de uitgifte der beveh n nog moeilijk te zeggen, wat er voor dit wapen valt te doen. Wél kan aan de sectie Genio al dadelijk worden opgedragen bet verbreken van de overvaarten bij Gadjah 2 en Bodjong 3 en de voorbereiding tot vernielen van de brug bij Tjipatat 2. Het is echter zeer goed mogelijk, dat de gemeenschap tusschen de vakken en de reserve en tusschen deze en den grooten weg verbeterd moet worden, dat hier of daar maskers moeten worden aangebracht enz; hiervoor kunnen echter bezwaarlijk reeds dadelijk bevelen worden gegeven. Aan de tusschen 5 v, m. en 6. v. m. te Gadjah aankomende onder-

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 86