Enkele lessen uil den Balkanoorlog. 71 Korte Mededeelingen. [Jan. 1914. Als springmiddel wordt picrinezuur gebruikt. De gereedschappen bij den gevechtstrein worden voortaan vervoerd op dezelfde wijze als bij de infanterie. Uit den aard der zaak is voor het verleenen van technische hulp aan de andere wapens op en buiten het geveehtsveld eene groote mate van tactische kennis noodig voor de genieofficieren. Het reglement stelt in dit opzicht hooge eischen, blijkende uit het Ilde deel bij de behandeling van de verrichtingen der genietroepen in vereeniging met de andere wapens. Zal de hier verlangde samenwerking van de ge nietroepen met de andere wapens werkelijk plaats hebben, dan moeten de door de genietroepen te verrichten werkzaamheden steeds bijtijds gereed zijD. Bij den korten tijd, die dikwijls daarvoor beschikbaar is, bij eene onverwachte wending in den loop van een gevecht, zullen de commandant der genie en zijne onderhebbende officieren zonder grondige kennis van de tactische behoeften der andere wapens nooit aan die eischen kunnen voldoen. De militaire geest, die ook de Japansche genietroepen bezielt, heeft ten gevolge, dat de genieofficieren niet verzuimen zich toe te leggen op de tactiek der verbonden wapens. In verband hiermede zij medegedeeld, dat alle genieofficieren bereden zijn, hetgeen tot het uitvoeren van de noodige verkenningen van groot nut is. Volgens het reglement kunnen de genietroepen hulp verleenen bij het werken van andere wapens, in welk geval zij belast worden met het moeilijkste werk, of wel, zij worden belast met de leiding van het geheele werk, in welk geval de officieren hulp verleenen bij het opmaken van de ontwerpen, de indeeling van de werkkrachten, de uitvoering, enz., terwijl da onderofficieren en manschappen optreden als voorwerker. Het reglement zou geen Japansch reglement zijn, wanneer niet groote aandacht gewijd werd èn aan het optreden gedurende den nacht èn aan den aanval. Duidelijk blijkt, dat de Japansche genietroepen allerminst een wapen alleen voor de verdediging zijn; klaarblijkelijk heeft de onder vinding van den oorlog in Mantsjoerije op de desbetreffende aan wijzingen grooten invloed gehad. Echter zijn deze aanwijzingen alleen niet voldoende om eene krachtige technische ondersteuning van den aanval op eene hardnekkig verdedigde stelling te verzekeren do zeer groote verliezen, welke de Japansche genietroepen vooral bij de belegering van Port-Arthur geleden hebben, hebben nog lang na den oorlog nagewerkt en alleen eene zorgvuldige moi'eele opvoeding kan den man tegen dergelijke invloeden wapenen, hetgeen men in Japan zeer goed begrijpt, zoodat ook bij de genietroepen groote zorg aan dit belangrijke onderdeel der opleiding gewijd wordt. 1. Invloed van vestingen op de operatiën te velde. Doordat Kirk-Kilisse slechts door enkele werken van geringe

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 73