Mijne brochure in het „Marineblad". [Feb. 1914. voor de landing zijner troepen beperkt zal blijven tot een deel van de Noordkust van Java, wordt het optreden van ons leger veel ge makkelijker, omdat misleidingen, welke zouden kunnen leiden tot eene verplaatsing onzer troepen in eene richting, ongunstig van eene samentrekking dier troepen nabij het werkelijke landingspunt van 's vijands hoofdmacht, dan veel minder kunnen voorkomen. Het zal ook een groot voordeel voor ons zijn, dat de opstelling van ons leger vóór 's vijands landing alléén rekening te houden zal hebben met snelle concentratie naar eenig punt van het bedoelde deel van Java's Noordkust. De omstandigheid, dat de vijand van Straat Makasser als commu nicatielijn met zijn operatiebasis zal moeten afzien, wanneer hij aan onze vloot om de Oost van Java heen optredende elk veld van actie zou willen ontnemen, kan voor hem ook een groot nadeel beteekenen, omdat hij dan geen gebruik zal kunnen maken voor zijne oorlogs schepen van de vloeibare brandstof te Balik Papan en voor zijne transportschepen van de steenkolen te Poelo Laoet. Verder zal bij de door de Redactie aangenomen opstelling van het gros der vijandelijke scheepmacht, onze vloot zeer goed met kracht kunnen optreden tegen secundaire ondernemingen tegen de Residentie Sumatra's Oostkust gericht, zonder dat het vijandelijke gros tijdig zou kunnen ingrijpen. Zeer zeker zal de vijand zich ook van eene onderneming tegen Sumatra's Oostkust kunnen onthouden; dit gewest is dan behouden gebleven door de aanwezigheid van den Zuidelijken uitgang van onze oorlogshaven. Daar een vijandelijk landingsleger nog veel minder op de West kust van het eiland Sumatra zal kunnen debarkeeren, zal geen an der belangrijk gedeelte van dat eiland aan eene invasie des vijands bloot staan dan alleen Djambi en Palembang. Daar de geheele kust aldaar ongeschikt is voor eene landing, en dus de vijand geen an dere keus zal hebben, dan alleen het binnenvaren van de Djambi- rivier of de Moesi, wordt de verdediging van Sumatra belangrijk eenvoudiger gemaakt. Terloops wijs ik nog op de groote waarde van den Zuidelijken uit gang van onze oorlogshaven in verband met een optreden van onze vloot tegen oorlogsschepen des vijands, welke zijn handel en scheepvaart doorstraatMalakka en den Indischen Oceaan zouden willen beschermen. 99

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 11