Feb. 1914.] Mijne brochure in het „Marineblad". Al het voorgaande samenvattende, zijn er dus vele gevallen, waar in de vijand, een belangrijk nevendoel najagende, aan onze vloot gelegenheid zal moeten geven tot eene krachtige actie met veel kans op succès, wanneer zij van den Zuidelijken uitgang van de oorlogshaven gebruik maakt. Laat de vijand al die voor ons gevaar lijke of nadeelige handelingen na, dan zal dit het gevolg zijn van de preventieve werking, teweeggebracht door de aanwezigheid van dien tweeden uitgang, en zal deze dus zijn groot nut in den oor log bewezen hebben. Ten slotte zal van een ernstige bedreiging van onze oorlogsha ven van de landzijde in den gedachtengang der Redactie weinig sprake kunnen zijn. Zooals ik nader zal aantoonen, zal van de Javazee optredende, de vijand weinig tegen het landfront van de oorlogshaven kunnen beginnen, Eene poging tot landing van troe pen in de Lampoengbaai, terwijl het gros van 's vijand scheeps macht den Noordelijken uitgang van de oorlogshaven blokkeert, zou aan onze vloot, langs den Zuidelijken uitgang uitbrekende, eene schoone gelegenheid opleveren met succès op te treden. Eene zoodanige poging is dus zeer zeker niet te verwachten, wanneer gelijktijdig de hoofdmacht van 's vijands landingsleger op Java gedebarkeerd is. Dan toch moet de vijand het grootste deel van zijne vloot bezigen om de communicatie van het gelande leger met het moederland open te houden, en dus de Noordelijke uitgang van onze oorlogshaven geblokkeerd houden. Zoolang nog geen transportvloot in aantocht is, zou de vijan delijke vloot tijdelijk kunnen afzien van het meesterschap ter zee in de wateren van onzen archipel beoosten Sumatra, om eene krachtige poging te doen de oorlogshaven van de landzijde te ver meesteren en daartoe in de Lampongbaai te landen. Maar onder die omstandigheden is ons mobiele leger ook nog in het geheel niet gebonden; belangrijke deelen van dat mobiele leger zullen dan be schikbaar zijn om bij voorkeur door offensief optreden een aanval des vijands op het landfront te keeren. Hiermede is door de Redactie geen rekening gehouden bij het neerschrijven van hare meening, dat de verdedigingstroepen, door mij voor de basis beschikbaar gesteld, ten eenenmale onvoldoende zijn. Bij het uitbreken van den oorlog zal een voldoend sterk ge deelte van het mobiele leger beschikbaar gesteld kunnen en moeten 100

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 12