Mijne brochure in het „Marineblad". [Feb. 1914. worden om de oorlogshaven tegen verrassende ondernemingen te beveiligen; op de troepen, welke later de veiligheidsbezetting moe ten vormen, mag dan nog niet gerekend worden. Dit zal wel het geval zijn, wanneer reeds eene landing op Java heeft plaats gehad. Aangezien echter het debarkement van een sterk landingsleger in de eerste maand zeker niet, en in de tweede maand vermoedelijk nog niet te wachten is, zullen de landweertroepen reeds veel aan waarde gewonnen hebben, wanneer zij zonder hulp van het mobiele leger de verdediging zelfstandig zullen moeten voeren. Dat de door mij uitgetrokken verdedigingstroepen dan van meer dan voldoende sterkte zijn, om eene onderneming, van uit de Javazee tegen de oorlogshaven ondernomen, te keeren, blijkt uit het volgende: Van de oorlogshaven in Noordelijke richting de kust van Sumatra volgende is alleen het eerste gedeelte tot 15 K. M. benoorden het pantserfort Rimau ketjil van eene landing van troepen bruikbaar; daarna wordt de kust tot op grooten afstand in Noordelijke richting door de aanwezigheid van onbegaanbare moerasbosschen voor een debarkement van eene troepenafdeeling van beteekenis ongeschikt. Het is nu zeer weinig aannemelijk te achten, dat de vijand het zal wagen vóór eerst bedoeld kustgedeelte, zoo kort nabij onze oorlogs haven, een aantal transportschepen voor anker te doen komen en zoodoende ernstig bloot zal stellen aan een aanval van onze torpedo booten en onderzeebooten. Men houde in het oog, dat de vijand er op rekenen moet, dat zijn landingsdetachement, door ons aan gevallen zijnde, gedwongen zou kunnen worden te reëmbarkeeren; de transportschepen moeten dus in de nabijheid blijven. Het is dus vrij zeker dat hier hoogstens verwacht kan worden eene landing van eene afdeeling, voornamelijk bestaande uit lan dingsdetachementen van de oorlogsschepen, ten doel hebbende de oorlogshaven van de landzijde bij verassing te nemen. Ook deze landing zal slechts kunnen plaats hebben buiten het vuurbereik van het pantserfort op Rimau ketjil, zoodat een kuststrook van beperkte breedte voor het doel in aanmerking zou kunnen komen. Plaatselijk onderzoek zal wellicht leeren, dat het niet moeilijk zal vallen den vijand bij de landing aanzienlijke verliezen toe te brengen, wanneer een deel der veiligheidsbezetting daarheen vooruitgeschoven is. In ieder geval zullen de landingsdetachementen door de vijan delijke oorlogsschepen af te geven, van geringe sterkte kunnen 101

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 13