Mijne brochure in het „Marineblad". [Feb. 1914. rijweg over Telokbetoeng en Kalianda tot in de nabijheid van het landfront van de oorlogshaven. Deze weg heeft echter een lengte van 180 K.M. Het verkeer over de geheele communicatielijn, zoowel dat langs den 180 K.M. landweg, als dat over 100 K.M. langs de rivier, zal beschermd moeten worden tegen aanslagen van de door ons voor den partijgangersoorlog aangewezen kleine afdeelingen, terwijl het in den rug optreden van eventueel door ons uit het Noorden van Sumatra aangevoerde troepen moet kunnen worden afgeweerd. Hierdoor zal de vijand slechts aanzienlijk verzwakt voor het landfront kunnen verschijnen. Daarbij zal de onderneming veel tijd vorderen, waardoor eene vrij sterke macht voor langen tijd onttrokken zal zijn aan s' vijands hoofdleger, op Java geland. Alles bijeen genomen kunnen 3000 man landweer Infanterie zeer zeker voldoende geacht worden, om de oorlogshaven tegen een aanslag van de landzijde te beschermen, wanneer het mobiele leger door de landing van 's vijands hoofdmacht op Java gebonden zal zijn. De 1800 man Infanterie, welke nog over zullen blijven van de voor de oorlogshaven uitgetrokken Infanteriebezetting, zijn nu bestemd voor de bescherming van de verdedigingswerken naar de zeezijde, en wel voor een zeer groot deel op het eiland Dwars in den weg. In aanmerking genomen, dat de vijand wel niet ter weerszijden van de afsluiting in straat Soenda een sterke vloot zal kunnen hebben, zullen pogingen tot landen op de eilanden, waarop die verdedigingswerken liggen, niet van het Noorden en het Zuiden tegelijk te verwachten zijn. Is 's vijands hoofdmacht reeds op Java geland, dan zal alleen op zoodanige pogingen van uit het Noorden gerekend worden. De batterijen N. O. van Varkenshoek en op Kandang zullen dan weinig bescherming vereischen. Het is duidelijk dat voor de verdediging van het eiland Dwars in den weg tegen een sloepenaanval van uit het Noorden op zooveel Infanterie gere kend zal kunnen worden, dat deze in samenwerking met het op het eiland opgestelde snelvuurgeschut dien aanval zeker zal kunnen afslaan. De vrees door de Redactie geuit, dat aan de bescherming van Dwars in den weg, niet voldoende aandacht is geschonken, is dus ongegrond. W. R. de Greve. 103

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 15