Feb. 1914.] Iets nieuws op wapentechnisch gebied. van korrel en vizierkeep, treedt deze inrichting daarvoor geheel in de plaats en heeft men slechts het zwarte punt te brengen op de plaats, waar men den kogel wil doen treffen, om dit resultaat bij het aftrekken te verkrijgen. Een ander groot voordeel van den doelverlichter is ook, dat de gebruiker ongezien blijft en wel doordat de lichtbundel zijn licht stralen alleen maar naar voren werpt, zoodat de schutter volkomen in het donker gehuld blijft. Hier komt nog bij, dat het scherpe licht den tegenstander zoodanig verblindt, dat hij niet in staat is, den gebruiker te zien dan wel op hem te richten. Bovendien kan men den aanvaller nog om den tuin leiden, door den arm zijwaarts uit te strekken, dan wel te knielen en den arm omhoog te strekken, zoodat men zich op dubbele wijze tegen vuur van den tegenstander beschermt, terwijl men door het zwarte punt maar op de gewenschte plaats te brengen toch het doel zal treffen. Het inschakelen van de lichtbron geschiedt op de meest eenvou dige wijze, zonder eenigen druk, die in geval van nood vergeten zou kunnen worden, of hefboom, alleen door het wapen met een lichten schok omhoog te brengen. Wij leggen hier den nadruk op de woorden „lichten schok", omdat, wanneer deze te sterk zou zijn, er alle kans bestaat, dat de elasticiteit van de tegen elkander komende onder deden de inschakkeling weer zal verbreken, zoodat het beoogde doel dan niet bereikt wordt. Deze eenvoudige en vlug werkende in-uitschakeling bestaat uit een klein gepatenteerd schokkertje, dat zoodanig in den doelverlich ter is aangebracht, dat het door een schokje (rukje) naar boven de stroombron met de lichtbron verbindt en door een schokje naar omlaag weer een scheiding tusschen genoemde bronnen te voorschijn roept. De lichtbron zelf is een klein solide metaaldraadlampje en wordt door een kleine droge batterij gevoed; deze bevindt zich in het achtereinde van den doelverlichter, kan uitgenomen worden, en wordt op geheel dezelfde wijze als bij een goeden zaklantaarn ge bruikt. Gemakkelijk kan de batterij door een andere vervangen worden en wel op dezelfde wijze ais de patronen van een geweer. Het gebruik van een met een doelverlichter voorzien vuistwapen is volkomen hetzelfde als dat van een niet daarmede uitgerust pis tool (revolver). Ja, door het achterwege blijven van het richten is 106

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 18