Iets nieuws op wapentechnisch gebied. [Feb. 1914. het gebruik zelfs in vergelijking met een niet daarmee voorzien wapen, veel eenvoudiger geworden, terwijl daar nog aan toegevoegd kan worden, dat men volkomen trefzekerheid heeft. Aan den doelverlichter bevindt zich een voetstuk, dat middels een klem dient om hem op de verschillende soorten van vuistvuurwa penen te bevestigen. Men behoeft dus maar de soort van revolver of pistool op te geven, om de geëigende bevestigingsinrichting te ontvangen. De gezamenlijke brandduur van de electrische batterij bedraagt on geveer 3 uren, wat overeenkomt met ongeveer 3000 enkele ontste kingen bij ieder gebruik van het wapen; zij kan ongeveer 6 maanden bewaard blijven, terwijl de afstand, waarop het doel belicht wordt, ongeveer 20 tot 30 M groot is. Het gewicht van den geheelen doel verlichter met batterij is ongeveer 200 gram. Hij wordt zoodanig aan het wapen bevestigd, dat het evenwicht niet verbroken wordt; wapen en doelverlichter vormen te zamen één geheel. Luitenant Berlin zegt over dit toestelletje het navolgende: „De doelverlichter werd door ons zelf op het schietterrein der firma beproefd en toonde werkelijk de hierboven aangegeven voor- deelen; daarom kan men ook den door het aanzetten van het in strumentje grooter geworden omvang van het wapen zonder bezwaar mede in den koop nemen. Wij kunnen het aldus met een zuiver geweten als een middel aanbevelen, om een vuurwapen bij duisternis met succes te gebruiken. Voor den officier zullen er zich te velde vaak gevallen voordoen, waarin men met voordeel van den doelver lichter gebruik zal kunnen makenmen denke aan nachtelijke patrouille- ritten en -gangen, aan den dienst op veldwacht en dergelijke. Ook voor het lezen van de kaart, voor het doorzoeken van het neven terrein kan de reflector van den doelverlichter gebruikt worden en treedt dan in de plaats van een electrische zaklantaarn." Naar wij vernemen is de fabriek thans zoekende naar middelen om deze inrichting ook voor geweren toepasselijk te maken. Het is echter niet aan twijfel onderhevig, dat, tengevolge van het gebruik van het geweer op veel grooteren afstand dan bij een vuistwapen in aanmerking komt, als ook van de meerdere afstanden, waarop een geweer gebruikt moet worden, tal van moeielijkheden hierbij zullen ondervonden worden. Doch waar de techniek in deze tijden, wij zouden haast zeggen, voor niets staat, daar bestaat er 107

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 19