Iets over de Oude Aacademie. Het is in hoofdzaak de schuld van die vervloekte puntjes. De puntjes van de mitrailleurs en de vooruitgeschoven stellingen, de puntjes van groot en klein flankement, de kostelijke puntjes van kaliberverkleining, de puntjes van voor- en nadeelen van dit of dat, de puntjes op bladzijde zoowel, de puntjes bij strafrecht en oorlogs recht, de puntjes, die je uit je hoofd leert ten eerste dat, ten tweede dat, ten derde dat de puntjes voor de „geheide" vragen voor de repetitie van bladzijde zooveel tot zooveel, de puntjes, waarvan de „vrijstelling" en de studievoorrechten en de detacheeringsplaatsen en de nummers bij het officiersexamen afhangen, de ellendige, vloekwaar dige puntjes! Zij, die de boeken schreven, waaruit de militaire onderwijzer op de Academie den leidraad voor z'n onderwijs weeft, zij hebben die puntjes bedoeld tot concentratie van de gedachten van den student en waarschijnlijk niet als het aangewezen vosmateriaal voor geduldige voshengsten. Maar de practijk Het is niet zoo héél lang geleden, dat schrijver dezes de Academie verliet, 't Hoe lang doet niet ter zake, evenmin als z'n naam, want de bedoeling van dit artikeltje is niet om oud-leeraars, die hem sympathiek waren, onwillekeurig onaangenaam te zijn, maar wel om iets te zeggen over en tegen het onderwijs, zooals dat aan de militaire Academie wordt gegeven. Want al wordt de instelling „Academie" genoemd, 't onderwijs is er verre van academisch en herinnert dikwijls zoo levendig aan de dorre structuur van het Hooger Onderwijs, zooals die door Klikspaan werd nageteekend en gegeeseld in de pennewipsche figuren van professor Schol en andere toenmalige hooggeleerden. Ik ben een infanterist en ik kan me dus zoodoende alleen richten tegen het onderwijs, zooals dat aan de infanteristen wordt gege ven 't kan zijn dat de wetenschappelijke wapens hun surplus aan wetenschap en ontwikkeling op gelukkiger wijze deelachtig werden. 109 Qui touche un bois pourri, voit sortir des cloportes

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 21