Iets over de Oude Academie. [Feb. 1914. maar zij met pientere hersens, vlugheid van begrip en verwerker de eersten waren. En op dit doel moest het onderwijs toch veel meer gericht zijn het moet geen machines, maar machinisten kweeken! Het onderwijs aan de militaire academie kan en zal niet de vruchten dragen, die het leger juist thans zoo noodig heeft, zoolang het oude pompsysteem niet verlaten wordt en men dus met een nieuw, opvoedkundiger systeem ook nieuwe en andere leeraren zal vragen. En dan zal een veel scherper afscheiding gemaakt dienen te worden tusschen de eischen voor leeraar in de wetenschappelijke en voor leeraar in de practische vakken. Thans vormt bijv. tactiek en velddienstéén vak? De leeraar in tactiek overhoort je ook het velddienst voorschrift. Meestal op een verloren Vrijdagnamiddag-uurtje als de heele klasse rustig en genoegelijk dommelt en piept. Maar juist dat reglement op den velddienst moet den aanstaanden indischen officieren zooveel mogelijk practisch door indische prac tici worden bijgebracht dat is niet in de eerste plaats wetenschap èn puntjes, maar practijk, practijk en nog eens practijk. Want niet alleen de wetenschappelijke vakken worden op onze oude academie niet steeds op de juiste wijze en door de juiste krachten onderwezen, maar ook het practisch onderricht aan onze aanstaande indische officieren Iaat veel te wenschen over. In de eerste plaats het onderwijs in de reglementen. Dit wordt gegeven door officieren van het hollandsche leger, die wel is waar steeds eenige jaren gedetacheerd zijn geweest, doch daarom toch niet de aangewezen leermeesters in indische reglementen en hun practische toepassing zijn en kunnen zijn. En moet dan ook niet zoo spoedig mogelijk worden overgegaan tot het onderwijzen van die reglemen ten in het Maleisch, tot het zelf eenigszins theorie en onderricht geven in het soldaten-maleisch? Natuurlijk het hoog-Maleisch, het wetenschappelijk Maleisch moet de basis vormen, maar een beetje kennis van 't pasar- en tangsi-Maleisch komt juist den jongen officier zoo te pas, waar hij dat in de eerste plaats behoeft. 113

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 25