Iets over de Oude Academie. [Feb. 1914. wijzen op het feit, dat het onderwijs aan de indische cadetten niet vruchtbaar is en dat een ander, practischer en vooral indischer systeem noodig is. Ieder van ons, die z'n leerjaren op villa Ericus doorbracht, zal de enkele dingen, waarop hier terloops ge"wezên werd, met vele andere soortgelijke dingen kunnen aanvullen en zoodoende verster ken. Wij hebben een ander onderwijs-systeem noodig, dat in de aller eerste plaats rekening houdt met de eischen van de indische practijk, van het indische officiersberoep. Daaruit volgt noodwendig, dat dit onderwijs niet alleen in handen van indische officieren moet worden gegeven, maar bovendien onder leiding en toezicht van indische hoofden van onderwijs moet staan. Dit zal dadelijk als hoofd nadeel hebben en men zal er ook dadelijk en gaarne de aandacht op vestigen dat, ondanks het officierstekort in het indische leger weer verscheidene officieren aan den indischen dienst moeten worden onttrokken. Het is echter o. i. een schijnbaar nadeel, omdat hun onderwijs door de meerdere vruchten, die het kan en waarschijn lijk ook zal opleveren, het geheele toekomstige korps ten goede komt. Voor velen zal het misschien niet aantrekkelijk zijn: zij zullen den indischen dienst verkiezen boven het onderwijsgeven op de aca demie. Doch deze aantrekkelijkheid zal zeer toenemen, wanneer men die officieren öf hun indisch tractement laat behouden, öf een evenredige toelage geeft: goed onderwijs is ook in de militaire wereld een financieel offer waard en de op deze wijze verbruikte be- grootingsgelden zullen ons indisch leger in de éérste plaats ten goede komen. En op goede, financieele voorwaarden zal nagenoeg ieder indisch officier, die daarvoor in aanmerking komt, de leeraarsbetrek king wel ambieeren, zoodat men zich niet weer, zooals thans met zieken, herstellenden, verlofgangers, met alles en iedereen moet be- hèlpen. Ik stel me voor en ik kan me natuurlijk heel goed vergissen dat wanneer men nu eens één of meer van onze geroutineerde, bij uitstek practische rimboe-gevechtsofficieren den indischen cadetlen den practischen indischen dienst, den dienst van „bij ons buiten" liet onderwijzen aangenomen natuurlijk onder voorwaarden, die een dergelijke betrekking ook voor den rimboeman aantrekkelijk maken dat er dan een zeer vruchtbaar onderwijs zou worden gegeven, een onderwijs dat reeds dadelijk bij aankomst van den 115

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 27