Feb. 1914.] De organen der luchtverkenningen in Indië. verzonden. Is men dus bijv. van plan, met andere dan ter plaatse aanwezige troepen, de landing te beletten of het inrichten van de basis, waarvoor een vijftal dagen zeker noodig zijn, te belemmeren, of wèl den vijand op zijn basis aan te grijpen, dan kan gezegd worden, dat het betrekkelijk bericht in ieder geval zeer laat komt. B. Tactische verlcenningsdienst op grooten afstand. Wanneer de strategische verkenningsdienst de noodige gegevens heeft verstrekt met betrekking tot de punten van debarkenrent en de sterkte, zal de tactische verkenningsdienst niet alleen deze sterktegegevens moeten aanvullen, maar bovendien moeten vaststellen, wat 's vijands hoofdmacht doet en van plan is. De vijand zal dit zooveel mogelijk trachten te beletten door het in verschillende richtingen uitzwermen van afdeelingen. De met de verkenning belaste afdeelingen zullen wel dikwijls de verzuchting slaken „konden we er maar overheen". In vele gevallen zal dan ook het resultaat van deze verkenningen slechts zijn, het melden, dat een bepaalde lijn niet kan worden overschreden of dat men in een bepaalde richting wordt terug gedreven. C. Tactische nabijverkenningsdienst. Deze verkenningen zou men ook detailverkenningen kunnen noemen. Punt 15 van de G. H. geeft duidelijk aan wat van de verschillende verkenningsorganen wordt geëischt; sterkte en opstelling van reserves moeten worden verkend door de zelfstandige cavalerie, de uitbreiding van de vleugels door de brigade cav., zoo noodig gesteund door infanterie; het front door infanterie en ten slotte dankbare doelen voor de artillerie door personeel van dit wapen. Dat ook bij deze verkenningen het door den vijand, ter versluiering van zijn plannen, getrokken cordon den dienst niet gemakkelijk maakt en dikwijls oorzaak zal zijn, dat slechts onvoldoende gegevens worden verkregen, behoeft wel geen betoog. Wel schrijft punt 20 (3) van de G. H. voor, dat de beoordeeling van den toestand zich tot hoofdzaken moet bepalen, maar het spreekt wel van zelf, dat deze bepaling noodgedwongen is gemaakt en dat meerdere gegevens zeer dikwijls aan het nemen van een besluit ten goede zouden komen. Zoowel de resultaten van de strategische als van de tactische verkenningen hebben dus behoefte aan aanvulling. 122

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 34