De organen der luchtverkenningen in Indië. [Feb. 1914. In hoeverre kunnen nu luchtverkenningsorganen voor deze aan vulling zorgen? Om deze vraag te kunnen beantwoorden is het noodig te weten, welke organen er bestaan, en waartoe ze, meer in het bijzonder in Indië, in staat zijn. Tot het aangegeven doel worden in andere landen aangewend: kabelballons, vliegerballons, luchtschepen en vliegtuigen. Om nu na te gaan waartoe deze verschillende organen in staat zijn, is het in de allereerste plaats noodig te weten, hoe het in Indië gesteld is met wind- en weersgesteldheid. Hiervoor nu worden belangrijke gegevens aangetroffen in de „Ob servations made at the Royal Magnetical and Meteorological Obser vatory at Batavia," waarvan jaarlijks een exemplaar verschijnt, en in de beschrijvingen van verschillende reeds in Indië gemaakte bal- lontochten. In de uitgave 1910 van boven vermeld periodiek vinden we dat afgerond tot heele cijfers de gemiddelde snelheid van den wind in de maanden Januari t/m December respectievelijk bedroeg 4, 5, 4, 3, 4, 2, 3, 4, 4, 3, 5 en 4 KM per uur. In die zelfde maanden was de maxinum snelheid van den wind respectievelijk 20, 19, 16, 17, 17, 17, 20, 21, 22, 20 en 20 K. M. per uur; deze snelheden werden echter slechts op enkele uren bereikt. Verder blijkt daaruit dat de wind als regel het zwakst is om 12 uur 's nachts, daarna vrij wel constant blijft tot 6 a 7 v. m., om dan toe te nemen tot 2 a 3 n. m., dan weer te verminderen tot 6 a 7 v. m., om ten slotte weer tot 12 uur 's nachts langzaam te dalen of constant te blijven. Vorenvermelde snelheden worden geconstateerd in de lagere luchtlagen; in de hoogere lagen zijn grootere snelheden regel en kunnen deze, ter beoordeeling van de mogelijkheid om te vliegen, ballons op te laten, enz., op het dubbele worden gesteld. Voor het oplaten van kabelballons is een windsnelheid, grooter dan 32 K. M. per uur, als een beletsel te beschouwen; voor vlieger ballons is dit pas het geval bij een snelheid van 54 K. M. per uur. Voor vliegtuigen is vliegen bij grootere snelheden dan 36 K. M. per uur nog altijd als gevaarlijk te beschouwen, evenals voor lucht schepen een grootere snelheid dan 54 K. M./uur. Uit deze cijfers en die, hiervoren vermeld van de gedane waar- 123

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 35