Feb. 1914.] De organen der luchtverkenningen in Indië. nemingen, moge blijken, dat de wind, wat snelheid betreft, slechts zelden een beletsel zal vormen voor het gebruik van vliegtuigen en luchtschepen en dat het voordeel van den vasten en hoogeren stand van den vliegerballon boven den kabelballon slechts zelden tot zijn recht zal komen. De vraag „vlieger- of kabelballons?" wordt bovendien beheerscht of beter gezegd beinvloed door den prijs, die voor vliegerballons aanzienlijk hooger is dan voor kabelballons. Daar de twee types, met betrekking tot de door hen te verrichten diensten, niet aanmerkelijk verschillen en alleen gezegd kan worden, dat bij geen wind de kabelballon en bij veel wind de vliegerballon beter is, zal in de volgende beschouwingen alleen gesproken worden van kabelballons. Behalve van den wind, zijn de door de verschillende luchtver- kenningsorganen te presteeren diensten afhankelijk van mist, nevel en bewolking. Ook hieromtrent vinden we gegevens in de „obser vations enz". De aan den horizon hangende nevels echter zijn buiten beschouwing gelaten, wat jammer is, daar juist hierdoor de waarneming het meest belemmerd wordt. De bewolking kan hoogstens de organen dwingen beneden de meest gewenschte waarnemings hoogte te blijven, de nevels werken vooral belemmerend, wanneer de waarnemer er zelf in, of slechts weinig er boven verheven is en het waar te nemen object zich op grooten afstand bevindt, hetgeen duidelijk zal zijn bij beschouwing van onderstaande teekening. m, Stel dat AB de oppervlakte der aarde is en CA DB de dikte van den hangenden nevel, dan zal een waarnemer bij W over een lengte WO door den nevel moeten heendringen, bij Wi over een lengte PO (welke lengte dus kleiner wordt met het toenemen van de hoogte van Wi) en bij W2 zal de te doordringen laag het kleinst zijn (QO). Hieruit volgt, dat laag hangende nevels het meest hinderlijk zijn voor waarnemers op den grond, minder voor die, gezeten in kabel- 124

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 36