De organen der luchtverkenningen in Indië. [Feb. 1914. goede landingsterreinen aanwezig zijn, zal men zeker niet hooger kunnen gaan, ja zelfs is het de groote vraag of de aan de landing verbonden bezwaren wel ooit dermate zullen worden opgeheven, dat men in den oorlog van vliegtuigen practisch nut zal hebben. Nu we uit het voorgaande weten, wat van de luchtverkennings- organen verlangd wordt, wat ze an und für sich kunnen presteeren, en welke factoren op die prestaties van invloed zijn, kunnen we eindelijk nagaan of, en zoo ja in hoeverre, de verschillende organen van nut kunnen zijn, waartoe weer achtereenvolgens die verschil lende organen in beschouwing zullen worden genomen. 1De kabelballon. Het zal duidelijk zijn dat, vooral als niet beschikt wordt over lucht schepen of vliegtuigen, de strategische verkenning (dus die vóór de landing) van uit de kust, thans, behalve aan de marine, op te dra gen aan detachementen op den vasten wal, door invoering van ka belballons zal gebaat zijn. Voor de tactische verkenningen op grooten afstand is zulks niet het geval, daar te land de werkingssfeer beperkt is tot een afstand van 7 KM. en het medegeven van de zware ka belballonformaties aan zelfstandige cav. of aan tot steun van deze dienende detachementen van andere wapens rn.i. is uitgesloten. Eerst recht zullen ze echter van belang zijn voor de nabijverkenning, en kunnen zij dan de diensten bewijzen, nader omschreven in de G. H. punt 19 (punten 1 t|m 4). 2. Het motorluchtschip. Door zijn langen vaartduur is het luchtschip het aangewezen or gaan voor de strategische verkenning, mits ook alweer blijke, dat de bedrijfszekerheid van de motor in Indië even groot is als in Europa en dus op een maximun vaartduur van 48 uur kan worden gerekend. (Dit zou bij de overweging van de wenschelijkheid van aanschaffing van te voren moeten worden vastgesteld). Wanneer een vijandelijke vloot verwacht wordt, zal als regel de richting, waaruit ze moet komen, wel eenigszins bekend zijn, en zullen er bepaalde punten op zee bijzonder geschikt zijn voor de waarneming. Het is dan gewenscht naar dergelijke punten een lucht schip te dirigeeren, dat op die hoogte kan kruisen. Om dan op die plaats, als die tenminste op eenigen afstand van de loods is gelegen, overdag voortdurend een luchtschip te hebben, zouden minstens 2 127

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 39