De weg, die rond Sumatra langs Singapore naar de Javazee voert, kan buiten beschouwing blijven, daar onze schepen alsdan circa 2000 mijl moeten afleggen, alvorens op het terrein van actie te komen, en dus, daar de groote schepen—bij oeconomische vaart een werkingssfeer van 5000 mijl hebben en de verkenners van 4000 mijl, tevens aan de grens van hun operatieterrein zijn gekomen of die reeds hebben overschreden. Zij dienen n.l. zooveel kolen over te houden, dat zij, gejaagd wordende door het overmachtige vijan delijke eskader, hun basis bij een zeer onvoordeelig brandstofverbruik moeten kunnen bereiken. Op kolen laden te Padang of te Sabang mag niet worden gerekend, wijl de scheepsmacht in dat geval veel kans loopt opgesloten te worden. In dit verband wordt daarom weinig waarde aan dien zuidelijken uitgang gehecht. Maar een geheel ander iets is de ligging van de basis in verband met een vereeniging van de scheepsmacht in Nederland met die in indië. Ontegenzeggelijk zou zij daarvoor buitengewoon gunstig gelegen zijn, aangenomen natuurlijk, dat straat Soenda op de voorgestelde wijze afgesloten kan worden. Zij is daarvoor even gunstig gelegen, als Soerabaja en Batavia daarvoor ongunstig liggen, want wordt straat Soenda alleen aan de Noord zijde geblokkeerd, dan beheerscht onze scheepsmacht den Indischen Oceaan, waardoor zij de communicatie tusschen het moederland en de koloniën open kan houden, zoodat versterking der weermacht te land in Indië ook nog tijdens den oorlog mogelijk is en tevens de mogelijkheid bestaat, dat voor het door de staatscommissie voorgestelde reserveschip eene compleete geoefende bemanning wordt uitgezonden. De kwestie van de keuze van een basis voor de vloot is een uiterst belangrijke. Noch Bataviazooals de staatscommissie voor steltnoch Soerabaja kunnen in dit opzicht als ideaalplaatsen ge rekend worden. Want behalve met de gewone eischen, dient bij de keuze der basis in Indië rekening gehouden te worden met de gemeenschap met het moederland. Slechts een uitgebreide studie zou het mogelijk maken een afdoend oordeel neer te schrijven over de vraag of een basis op de Zutpheneilanden mogelijk zou zijn. Het groote bezwaar, n. 1. dat zij gelegen zou zijn ver van een centrum van bevolking en ver van alle mogelijke hulpmiddelen, acht de kolonel niet overwegend. Maar het argument, dat hij daar- 91 VERDEDIGING VAN NED. InD. DOOR KOLONEL DE GREVE. [Feb. 1914.

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 3