De organen der luchtverkenningen in Indië. [Feb. 1914. Zelfs dus in dit, wat den wind betreft, ongunstige geval zijn twee schepen in staat gedurende den heelen dag zich op te houden op een afstand van 720 K. M. van de loods en dus waar te nemen tot op een afstand van (720+120) K. M. 840 K. M. Daar nu de af stand Bandoeng-Batavia slechts 180 K. M. bedraagt, en de afstand van Bandoeng tot andere aan de kust van W. Java gelegen punten dikwijls kleiner en zelden aanzienlijk grooter is, zoo zal het duidelijk zijn, dat van uit Bandoeng onder de meest ongunstige omstan digheden in alle richtingen tot op een afstand van 600 K. M. in zee (gerekend van af de kust) dergelijke „staande strategische patrouilles" zouden zijn uit te zenden. Meestal zullen zelfs nog grootere afstanden te bereiken zijn Dit wat betreft de strategische verkenning door luchtschepen; voor de tactische verkenningen, vooral voor die op groote afstanden, doch zeer zeker ook voor de nabijverkenninzijng, de luchtschepen ook te gebruiken, al eigenen zich in het algemeen vliegtuigen hier beter toe. 3. Het vliegtuig. Zoolang de bedrijfszekerheid van den motor in Indië zoo gering is en zoolang niet is voorzien in de aan de landingen verbonden bezwaren, zal n. m. m. de verkenningsdienst door vliegtuigen slechts matig gebaat worden, hetgeen echter niet zoo'n groot bezwaar mag worden genoemd, daar voor de strategische verkenningen de luchtschepen betere diensten kunnen bewijzen en voor de tactische deze organen bijna hetzelfde kunnen presteeren als de vliegtuigen (mits tijdig beschikbaar gehouden). Of reeds nu zou mogen worden besloten tot aanschaffing van kabelballons en luchtschepen is in hoofdzaak een kwestie van finan- cieelen aard. Ten opzichte van de defensie zijn nog in vele nooden te voorzien, die n. m. m. den voorrang moeten hebben. Intusschen zouden echter ter zake reeds proeven genomen kunnen worden, hetgeen, wat betreft de vliegtuigen, reeds het geval is, maar waar van mij het resultaat nog niet bekend is. X. 1) Soms cok kleinere, nl. als men zoowel heen-als teruggaande op tegen wind moet rekenen. 131

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 43