De „Proeve eener verklaring- van de af= wijking van het schot bij het schieten met de bajonet op het geweer, door F. J. C. Baron van Hardenbroek van Ammerstol" nader beschouwd. Het in de Januari-aflevering onder bovengenoemden titel voor komende geeft mij aanleiding, of beter uitgedrukt, legt mij als oud leerling van den ballistischen cursus aan de Normaalschietschool de verplichting op, het daarin behandelde onderwerp eens nader te beschouwen. Hoewel ik het critiseeren en afbreken van iemands beweringen nu juist niet tot de aangenaamste soort werk reken, kan ik het ditmaal niet nalaten, waar het artikeltje eene verklaring geeft, die bij vluchtige beschouwing zeer aannemelijk schijnt, doch van welke verklaring bij grondige bestudeering niets overblijft. Niet iedereen heeft echter voldoende voorbereiding op wiskundig en ballistisch gebied om den schijn te doorzien, zoodat een deel van het officierskorps door dit artikel op een geheel verkeerden weg zou geleid worden. In de eerste plaats dan de verklaring van het ontstaan van den opslaghoek, ten rechte trillingshoek. Het feit, dat vroeger de meeste geweren een opslaghoek vertoonden, heeft geleid tot de verkeerde meening, dat zulks het gevolg zou zijn van den vorm der lade. Reeds lang echter is deze theorie verlaten, als zijnde niet in overeenstemming met de geconstateerde feiten. Voortredeneerende op schrijvers theorie, dat „de opslaghoek „wordt veroorzaakt door een koppel, waarvan de kracht de resul tante der trillingen is, (veroorzaakt door het afgaan van het schot) „en de arm bepaald wordt door den loodrechten afstand van het „draaipunt (de schouderholte) tot de denkbeeldige lijn, welke door „het zwaartepunt van het geweer evenwijdig aan de zielas wordt „getrokken", kunnen we deze toepassen op de karabijn. De massa is kleiner en veel dichter bij het zwaartepunt gelegen, eveneens dichter bij het draaipunt, de kracht blijft vrijwel gelijk evenals de arm van het koppel, daar de vorm van de kolf der karabijn over- 132

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 44