Uit de practijk. [Feb. 1914. Is deze laatste lezing de juiste, dan moet de 2e alinea van punt 106 in dien zin verduidelijkt worden, want de brigades zijn dan niet opgesteld als in 66, met enkele gs. in het voorste gelid op beide vleugels, doch met dubbele g; voor beide gelederen op één vleugel. De punten 92 en 93 omschrijven resp. het afleggen van uitrusting en veldzak. De uitvoering van punt 92 luidt: „De gs. en de manschappen ontdoen zich vlug van hun veldzak en plaatsen dezen zoodanig naast en vóór zich op den grond, dat. enz. Bedoeld zal wel wezen „den veldzak schuin vóór zich te plaatsen aan de zijde van den nevenman behoorende tot dezelfde afdeeling van vieren." Immers het is niet mogelijk den veldzak op twee plaatsen tegelijk te leggen (naast èn voor zich). De beide punten gaan blijkbaar van de veronderstelling uit, dat steeds de veldzak wordt gedragen. Art. 145 van het Reglement op den Inwendigen Dienst der Infanterie geeft bij de omschrijving van de veld- en de exercitietenue aan, dat bij de eerste steeds de veld zak gedragen wordt, en bij de laatste ook bevolen kan worden o.m. den veldzak thuis te laten. In dit laatste geval rijst bij de beoefening van punt 92 de vraag hoe thans de uitrusting geplaatst moet worden. Hoofdstuk III is dat voor de oefeningen in de verspreide orde. De punten 97 en 110 definieeren die orde. De gesloten brigades vallen buiten deze definities, waaruit volgt, dat de w.cos. voor die brigades gedaan, steeds door u.cos. gevolgd moeten worden en alzoo in de laatste alinea van punt 106 de woorden: „w.cos. zoo noodig uitgebreid met de u.cos." zijn te vervangen door: „cos." Punt 105 spreekt van de uitvoering van bewegingen der verspreide orde op de daarvoor aangegeven teekens of fluitsignalen. Vermoe delijk wordt niet alleen bedoeld, wat voorkomt in het staatje naast blz. 48. Daarom zou het aanbeveling verdienen ook te verwijzen naar de teekens aangegeven in de 53 en 54 van de Handleiding voor den optischen seindienst, voor zoover daarvoor in aanmerking komende en naar die van punt 304 (5) V. V. Bovendien zij hier opgemerkt, dat het gewenscht is een teeken voor te schrijven voor „verspreiden", bv. het tegengestelde teeken 149

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 61