Feb. 1914.] Uit de practijk. Een officier te Menado in garnizoen, die dus bij buitenlandsch verlof te Soerabaja moet embarkeeren, wenscht de reis naar Neder land te aanvaarden met het S. S. Koningin Emma, dat den 8en Sept. 1914 van Soerabaja derwaarts vertrekt. Ten einde tot en met de maand van vertrek (i. c. September) in het genot te blijven van activiteitstraktement en dus zijn verlof eerst op 1 October 1914 te doen ingaan, mag hij, in verband met het bepaalde in het militair tarief la punt 19 sub b, niet vóór of op 10 Augustus 1914 op de inschepingsplaats (Soerabaja) aankomen en moet hij diligent zijn geweest in het aanvaarden van de reis daarheen. Aangezien hij met de boot van 11 Aug3, van Menado naar Soe rabaja kan vertrekken, zal het verlofsbesluit in werking moeten treden op een datum, eenige dagen vóór of op 11 Augustus. Het rekest kan dan b. v. reeds in Maart 1914 worden ingediend, zoodat het verlofsbesluit in Maart of April bekend kan zijn. 5et nieume Exercitie Regi. I der 3nf. Onze opmerkingen betreffende de infanterie-exercitiën, in het I. M. T. van Oct. 1912 blz. 1046 7 opgenomen, nog in haar geheel onderschrijvende, juichen wij het verdwijnen van de scherm- en gymnastiek-oefeningen en van de verplichte gelijkluidendheid met het Hollandsche uit dit reglement toe. Jammer dat de versnelde pas van eertijds geen genade meer kan vinden. Hij is toch zoo practisch bruikbaar tusschen den kalmen gewonen pas en den snellen looppas, die den man spoedig buiten adem brengt en bovenmatig verhit. De versnelde pas kan lang worden volgehouden en wordt ook dikwijls genoeg toegepast, ver dient dus erkenning in het reglement. De parade-pas eruit, de versnelde pas erin, en 't reglement wordt er niet lijviger door. M. Een sententie nan het 5oog (Ililitair Gerechtshof. In de practijk letten officieren, belast met een gerechtelijk onder zoek of wel leden van een krijgsraad, uit den aard der zaak meer op het voornaamste gedeelte van het strafgeding, n.l. het verhoor van den beklaagde en van de getuigen. 154

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 66