none fUededeelingen, Bet derde ujapenieest Dan den D. I. Officiers- schermbond 15-20 Dec. 1913. Aan het voornemen van het bestuur om zoo mogelijk het derde wapenfeest te Bandoeng te doen plaats hebben, kon, dank zij de buitengewone activiteit van de plaatselijke afdeeling te Bandoeng gevolg worden gegeven. En wij gelooven, dat het bestuur goed heeft gezienBandoeng heeft in vele opzichten verreweg de voorkeur boven Batavia. Wat een verschil in temperatuur en daardoor in prestatie! Het feest slaagde uitmuntend. Als. voornaamste succes is wel te noemen, dat de onderofficieren, geinspireerd door de onvermoeide pogingen van het bestuur om de schermsport in het leger ingang te doen vinden, besloten een eigen bond op te richten. Moge de onderofficiersschermbond met opge wektheid en succes de vrijwillig aanvaarde taak volbrengen! Dat de jaarlijksche wedstrijden hun invloed op het gehalte van het schermen bij den troep niet missen, bleek ten duidelijkste. Het geweerschermen is, vergeleken bij het vorige jaar, aanmerkelijk vooruitgegaan en hoewel onder de prijswinners veel bekende ge zichten voorkwamen, waren er meer en sterkere deelnemers. Ty pisch dat elke landaard zich in een eigen schermwijze kenmerkte; de Eropeaan soliede, langzaam, zwaar; de Amboinees opgewonden, daardoor dikwijls gewaagd, beweeglijk, nu eens in een stelling staande met het kruis bijna op den grond, dan weer een tjakalele- aanval snel uitvoerend en doorzettend, en eindelijk de Javaan, in alles een gemiddeld evenredige tusschen de beide andere. De prestatie op de floret was veel minder; ongetwijfeld is een reden hiervan te vinden in het buitengewoon ongeschikt materiaal; met een bolle greep en in één richting doorzwiepend lemmet kan zelfs de beste schermer geen behoorlijk floretwerk leveren! Maar bovendien kwam bij dit fijnere wapen dadelijk aan het licht, dat deugdelijk onderwijs ontbroken had. Het is helaas een feit, dat, niet tegenstaande de pogingen, die in het werk worden gesteld om de bataljons van goede schermonderwijzers te voorzien, deze dignitaris sen, nl. de goede, witte raven zijn. De gymnastiek en schermcursus in Nederland schijnt geen voldoende bibit te leveren en o. i. kan alleen een dergelijke school in Indië het euvel, dat niet van vandaag of gisteren is, verhelpen. Nergens zag men eenig spoor van tactiek bij het floretschermen, geen verkennen van den tegenstander voor den beslissenden aanval, 157

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 69