Korte Mededeelingen. [Feb. 1914. Ongetwijfeld is deze welverdiende appreciatie van het Hollandsch fabrikaat voor geen gering gedeelte een gevolg van het schitterend succes, hiermee bereikt bij de proefnemingen in April j. 1 in de Waalsdorper vlakte, waarbij de soliditeit van het Eijsink-motor- rijwiel en de geschiktheid voor militaire doeleinden ononrstootelijk bewezen is, enz. N. De hyposkoop Ier Deruanging Dan de obsernalieladder. In het „Kriegtechnische Zeitschrift" Heft 10 van 1913 komt een voor de artillerie zeer belangrijk artikel voor van Hauptmann v. Blittersdorff, waarin, toegelicht door een drietal duidelijke foto's, een beschrijving wordt gegeven van een inrichting, welke de observa tieladder kan vervangen. Het betreft een door de firma Carl Zeisz te Jena gefabriceerden „Hyposkoop voor veldartillerie." Zooals S. zegt, zou, instede van de gekozen benaming, beter gesproken kunnen worden van „Mastenfernrohr" of „groszes Scherenfernrohr." Uit deze toelichting blijkt reeds van welken aard de nieuwe vinding is. Het eigenlijke instrument weegt 50 K.G, met een statief van 35 K.G. Opgesteld op den grond kan over een hoogte (c.q. struikgewas) van 4.75 M worden waargenomen. Opgesteld op den observatiewa gen wordt deze hoogte 6.1 M. De kijker geeft een 10-voudige vergrooting, en heefteen gezichts veld van 5° of 87 M op elke 1000 M. Voor het opzoeken van doelen-, waarneming dichtbij en voor de oriënteering in het terrein kan middels een eenvoudige inrichting de 10- voudige vergrooting veranderd worden in een \H maal vergrooting, waardoor het gezichtsveld 40° of 700 M op elke 1000 M. wordt. Aan het slot van zijn artikel somt S. de voor- en nadeelen van de nieuwe vinding op. Officiersiredstrijden in Duilscfiland. In Mei 1914 zullen in het Stadion te Berlijn wedstrijden voor officieren plaats hebben, onder hooge bescherming van den Kroon prins, terwijl de Keizer ze met zijn tegenwoordigheid zal vereeren. De hoofdschotel zal bestaan uit een vóórwedstrijd voor den mo dernen vijfkamp, die bestaat uit rijden over hindernissen, loopen door het terrein over 4 K.M., zwemmen over 300 M, degen schermen om 1 treffer en schieten met legerpistolen. Het rijden over hinder nissen zal echter ditmaal nog niet plaats hebben. De wedstrijden zijn opengesteld voor officieren, militaire doktoren en paardenartsen. Behalve de vijfkamp, staan nog op het programma 100 M 400 M1500 M hardloopen, hoog en breed springen, discus- en 159

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 71